Zdobnice

516 01, Zdobnice, Tel.: +420 494 592 156, obec@zdobnice.com
Zdobnice/Společnost - Zdobnice
V obci jsou vhodné podmínky pro turistiku a cykloturistiku. Krásná příroda láká návštěvníky a houbaře k procházkám i v období mimo hlavní sezonu.  V nedalekém okolí jsou známé zámky - Opočno, Častolovice, Rychnov nad Kněžnou, Nové Město nad Metují, Doudleby nad Orlicí a opevnění - Dobrošov a Hanička. V obci jsou tři vleky pro sjezdové lyžování a výborné podmínky pro běžkaře.

Návštěvu naší obce doporučujeme každému, kdo hledá klid a odpočinek od každodenního shonu.

První písemné zmínky se datují od roku 1550. V roce 1575 prodal panství císař Rudolf I. včetně obce Zdobnice. Tato byla přidělena mincovnímu úřadu v Kutných Horách.
Počátkem 16. století byli do této oblasti povoláni horníci - výdřevníci, kteří zde káceli lesy a dřevo plavili až do Kutných Hor. Kolem roku 1630 bylo ukončeno kácení lesů a horníci začali osídlovat odlesněné svahy kolem říčky Zdobnice. Z původního názvu Stobnitz, později Stiebnitz vzniká Zdobnice, která je rozdělena na Malou a Velkou. V roce 1703 seZdobnice stává majetkem hraběte Norberta z Kolowrat. Před druhou světovou válkou žilo na dnešním katastrálním území obce 2 348 obyvatel, převážně německé národnosti. Po vysídlení počet trvale žijících obyvatel klesal. Dnes v obci žije trvale 192 obyvatel.

Současné katastrální území zahrnuje bývalé obce Kunčina Ves, Kačerov, Souvlastní, Malou a Velkou Zdobnici. Převážná část obce je v Chráněné krajinné oblasti Orlické hory a má vysloveně rekreační charakter. V obci je 230 soukromých rekreačních chat a chalup a 15 penzionů a rekreačních zařízení. Ubytování v soukromí je poskytováno v šesti objektech.

  • Kostel Dobrého pastýře
  • Most se sochou Panny Marie, před kostelem
  • Kaple Kunštátská, na hřebenu Orlických hor pod kótou 1035Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz