Vranov nad Dyjí

Náměstí, 671 03, Vranov nad Dyjí, Tel.: +420 515 296 312, grund@ouvranov.cz
Vranov nad Dyjí/Společnost - Vranov nad Dyjí
První písemná zmínka o hradu Vranov pochází z roku 1100, je uvedena v Kosmově kronice. Ve 14. století přechází do majetku šlechty a od roku 1383 je městečkem. (Zdroj: Wikipedie)

Vranov nad Dyjí (německy Frain) je městys nalézající se asi 16 km západně od okresního města Znojmo na břehu řeky Dyje. Původně bylo založeno jako osada pod zeměpanským hradem, postaveným na ochranu jižní hranice.
Dominantou obce je zámek, který se vypíná na 76 metrů vysoké skále. Obec má výrazně rekreační charakter jednak díky vyhledávané Vranovské přehradě a současně díky poloze obce na okraji Národního parku Podyjí.

Již v Kosmově kronice je k roku 1100 zmínka o hradu Vranov, s jehož historií je spjat vznik a vývoj obce a později městečka. Původně byl hrad zeměpanským majetkem, roku 1323 byl dán do zástavy Jindřichu z Lipé, později ho získali Lichtenburkové.

Za třicetileté války bylo městečko popleněno, ale hrad odolal švédskému dobývání. V r. 1665 vyhořel. Nový majitel Michal Jan II. z Althanu zahájil přestavbu původně gotického hradu na reprezentativní barokní zámek. Autorem projektu byl architekt evropského významu Jan Bernard Fischer z Erlachu. V průběhu 19. století, kdy panství vlastnily polské hraběcí rodiny Mniszků a Stadnických, byl vybudován rozsáhlý přírodně-krajinářský park.

Během své dlouhé historie městečko překročilo pomyslné hranice zámeckého podhradí zejména v 19. století, kdy jej proslavila právě vranovská kamenina typu wedgwood. V r. 1816 zakoupil majitel vranovského dominia Stanislav Mniszek místní výrobnu kameninového zboží průměrné kvality. Zdokonalení výrobní technologie a rozšíření produkce přinesly kýžený výsledek, třicátá a čtyřicátá léta se pro továrnu stala obdobím vrcholného rozkvětu. Vyráběl se rozsáhlý sortiment zboží masově pronikajícího na tuzemský i zahraniční trh – např. jídelní, toaletní, psací a kuřácké soupravy, ale i květináče, vázy, kávostroje a ohřívače. Koncem čtyřicátých a v průběhu padesátých let se ovšem začaly množit vážné výrobní a odbytové potíže a v r. 1882 byla továrna definitivně uzavřena.

  • Zámek Vranov nad Dyjí
  • Morový sloup z roku 1716 postavený vlastníkem vranovského panství M. H. Althannem
  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie – kostel se zachovaným karnerem je v jádru pozdně románský z poloviny 13. století, přestavěný barokně v roce 1717 podle návrhu J. B. Fishera z Erlachu.
  • Vodní nádrž Vranov – vybudovaná v letech 1930 - 1933
  • Hamerské vrásy – přírodní památka
  • Claryho kříž – kříž z blanenské litiny umístěný na skále nad hrází Vranovské přehrady. Postavil jej majitel panství hrabě Stanislav z Mnizsku po smrti svého přítele spisovatele, malíře a humanisty Karla
  • Claryho, který se v roce 1831 při návštěvě Vranova za cholerové epidemie nakazil a zemřel.
  • 5. zastavení Kristkovy podyjské glyptotéky – Dyje - Osud stromu

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz