Velká Chmelištná

270 34, Velká Chmelištná, Tel.: +420 724 181 723, obec.velkachmelistna@quick.cz
Velká Chmelištná/Společnost - Velká Chmelištná
Obec Velká Chmelištná se nachází již na území Přírodního parku Jesenicko. Ves samotná byla založena kolem roku 1039 v období české vnitřní kolonizace. Název Chmelištná znamená ves s mnoha chmelišti, jak se tehdy říkalo chmelnicím .Později byl doplněn její název na ,,Velká Chmelištná“ . V obci se zachovalo několik cenných lidových staveb. K nejzajímavějším patří
barokní zemědělská usedlost č.p.7 z hrázděného zdiva, postavená v roce 1680 . Dále se zde nachází původně raně gotický, později barokně přestavěný kostel sv.Bartoloměje , který tvoří dominantu obce. Jeho novobarokní věž pochází z období mezi roky 1905 – 1910 a je hodnocena jako nejkrásnější věž na okrese Rakovník. Je vidět téměř ze všech míst katastru obce.
      Centrum obce tvoří rozlehlá náves se třemi rybníky. Podél návsi jsou zachovány tradiční statky s vjezdovými branami a hospodářskými staveními. Na východní straně obce,u Čočkova rybníka, jsou patrny zbytky opevněného hradiště s obranným příkopem.
      Na sever od obce v borových lesích stojí bývalý lovecký zámeček Sv.Hubert, který byl postaven na počátku 18. století Černíny z Chudenic. Patrová stavba má osmiboký  půdorys, nahoře je zakončena tzv.Lucernou(věžičkou s osmi okénky) a korouhvičkou s jelenem.
K obci náleží osada Hůrky, která vznikla ve středověku jako osada hornická. Těžilo se zde stříbro. Ještě dnes jsou v lesích patrny zbytky po důlní činnosti. V lesích u Sosně, Hůrek a nad Kletečnou se nacházejí jámy a zasypané štoly, o kterých se vypráví, že v nich sídlí skřítkové.
               
 
Statistické údaje
  
Počet částí:     2
Katastrální výměra:     835ha
Počet obyvatel:     64
Z toho v produkt. věku:     28
Průměrný věk:     48

Obec Velká Chmelištná se nachází již na území Přírodního parku Jesenicko.  Ves samotná byla založena kolem roku 1039 v období české vnitřní kolonizace . Název Chmelištná znamená ves s mnoha chmelišti, jak se tehdy říkalo chmelnicím .Později byl doplněn její název na ,,Velká Chmelištná“ .  V obci se zachovalo několik cenných lidových staveb. K nejzajímavějším patří barokní zemědělská usedlost č.p.7 z hrázděného zdiva, postavená v roce 1680 . Dále se zde nachází původně raně gotický, později barokně přestavěný kostel sv.Bartoloměje , který tvoří dominantu obce. Jeho novobarokní věž pochází z období mezi roky 1905 – 1910 a je hodnocena jako nejkrásnější věž na okrese Rakovník. Je vidět téměř ze všech míst katastru  obce. Centrum obce tvoří rozlehlá náves se třemi rybníky. Podél návsi jsou zachovány tradiční statky s vjezdovými branami a hospodářskými staveními. Na východní straně obce, u Čočkova rybníka, jsou patrny zbytky opevněného hradiště s obranným příkopem.
      Na sever od obce v borových lesích stojí bývalý lovecký zámeček Sv.Hubert, který byl postaven na počátku 18. století Černíny z Chudenic. Patrová stavba má osmiboký půdorys, nahoře je zakončena tzv.Lucernou(věžičkou s osmi okénky) a korouhvičkou s jelenem. K obci náleží osada Hůrky, která vznikla ve středověku jako osada hornická. Těžilo se zde stříbro. Ještě dnes jsou v lesích patrny zbytky po důlní činnosti. V lesích u Sosně, Hůrek a nad Kletečnou se nacházejí jámy a zasypané štoly, o kterých se vypráví, že v nich sídlí skřítkové. Typickou akcí pro Velkou Chmelištnou je Memoriál Jiřího Uvíry, kde mezi sebou Soutěží sbory dobrovolných hasičů z celého okolí za doprovodu zábavného programu. Koná se každoročně druhou sobotu v červenci (viz.spolky – hasiči)

  • Kostel svatého Bartoloměje na návsi

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz