Vejvanov

338 28, Vejvanov, Tel.: +420 371 785 270, obec@vejvanov.cz
Vejvanov/Společnost - Vejvanov
V současné době zde žije 234 obyvatel – 114 mužů a 120 žen.

Ke sportovnímu vyžití obec nabízí nohejbalové hřiště s umělým povrchem, dětské hřiště, koupaliště. Okolo obce vede přírodovědná naučná stezka.

Obec poskytuje obecní knihovnu, dále se zde nachází hospoda a koloniál.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1379, kdy je o obci zmínka jako o majetku Jindřicha, který ji obdržel z královského majetku. Pod obcí i v jejím okolí bylo, podobně jako v sousední obci Chomle, po staletí těženo černé uhlí mnoha doly v chomelsko-vejvanovské části radnické pánve, které ovlivňovaly život v obci. První historická zmínka o výskytu uhlí v západních Čechách se datuje k roku 1548 do katastru obce. V obci zůstalo osm roubených usedlostí, které jí dávají osobitou tvář. Jsou zde i další památkové objekty a proto byla v obci roku 1995 vyhlášena památková zóna, některé z roubených chalup jsou nemovitými kulturními památkami.

Nedaleko obce se nachází na vrcholku Babská skála pozůstatky nikdy nedostavěného stejnojmenného hradu. Vznik hradu pravděpodobně souvisel s aktivitami Rožmberků na Strašicku a měl sloužit k ochraně zdejší těžby železné rudy ve 14. století. Z hradní skály je nádherný výhled na celé pásmo pohoří Radče.

(Zdroj: Wikipedie)

  • kaplička na návsi
  • Pomník Obětem válek
  • venkovská usedlost č.p. 14 (obytné stavení, stodola)
  • venkovská usedlost č.p. 15 (obytné stavení, chlévy)
  • venkovská usedlost č.p. 18 (obytné stavení, stodola, sklípek)
  • venkovská usedlost č.p. 35
  • venkovská usedlost č.p. 42

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz