Václavovice

Obecní, 739 34, Václavovice, Tel.: +420 596 833 028, starosta@obecvaclavovice.cz
Václavovice/Společnost - Václavovice
Obec Václavovice (kdysi psáno Wenclovice či Wenceslavowitz) leží při okraji Beskyd v údolí Frýdeckého potoka. Dříve náležela k okresu Frýdek-Místek, dnes již spadá pod okres Ostrava-město. Církevně spadá pod Římskokatolickou farnost Šenov u Ostravy (děkanát Nový Jičín).

(Zdroj: Wikipedie)

Václavovice jsou poprvé písemně zmiňovány v soupisu obcí Těšínského knížectví povinovaných odvodem desátek vratislavskému biskupství, sepsaném v r. 1302. Ze starobylého názvu obce Václavovice - "Wenceslavowitz" lze však usuzovat, že osada předcházející obci existovala již koncem 13. století.
Jméno vesnice je odvozeno od jejího prvního držitele, Václava, či Věnceslava.
Začátkem 15.století drží Václavovice pánové z Wolfenberka na Paskově, pak jsou součástí polskoostravského (slezskoostravského) panství pánů z Tvorkova. Přechodně se stává jejich držitelem bývalý husitský hejtman Jan Čapek ze Sán, pán na Ostravě.
Dále drží Václavovice s Řepištěmi Rucčí z Rudz. Koncem století šestnáctého a v sedmnáctém století tvoří Václavovice společně s Horní Datyní samostatný statek Sobků z Kornic.
Od počátku století osmnáctého jsou začleněny do šenovského panství Skrbenských z Hříště na Šenově, v němž zůstávají až do poloviny století devatenáctého. V r. 1867 kupuje velkostatek hraběnka Fatoni von Hein, která jej po krátkém držení prodává hraběti Jindřichu Larisch-Mönnichovi.
Obyvatelstvo této části Těšínska bylo historickým vývojem značně smíšené. Koncem 19. století a v době vzniku Československé republiky se však většina obyvatel Václavovic hlásí k české národnosti. V r. 1876 je v obci otevřena obecní škola. S nárůstem obyvatel přistupuje obec k výstavbě "nové" školy v r. 1904.
Současnou dominantou obce je Kostel sv. Václava, který byl vysvědcenv roce 2001. Stavba je završením dlouholeté iniciativy místních věřících.
Pěší turista, či ještě lépe cyklista, může navštívit i menší církevní památky - kapličky v ul. Kaštanové, či Potoční, zvoničku v ul. Milíře nebo si prohlédnout několik křížů rozesetých po celé vesnici.
Spojení romantického přírodního zákoutí s lavičkami pro odpočinek, na pramenitou vodou vydatného přírodního zdroje zdroje i drobné duchovní symboliky v obrázku Panny Marie Ustavičné Pomoci nabízí lokalita pramene Ryninka na hranici se Sedlištěmi v Datyňském lese.
Působivost drobných sakrálních staveb dotvářejí ještě stále obývané dřevěné chaloupky se studnami na dvorku, či větrnými mlýny.
Vesnice je dobře dostupná autobusovými linkami z Frýdku-Místku, Havířova i Ostravy

  • filiální kostel svatého Václava (postavený v letech 1998-2001)
  • kaple
  • zvonice

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz