Topolná

687 11, Topolná, Tel.: +420 572 508 621, obec@topolna.cz
Topolná/Společnost - Topolná
V současné době má Topolná 1546 obyvatel, kteří bydlí ve 473 domech. Katastr obce měří 1100 hektarů. Obec má pětitřídní základní školu, poštu, zdravotní středisko. Většina obyvatel dojíždí do zaměstnání do Uherského Hradiště, Napajedel, Otrokovic a Zlína. Obecním symbolům dominuje tzv. mluvící znamení stromu – topolu, který provází dvě heraldické růže. Pravá zlatá připomíná pány z Hradce, levá stříbrná (jeden z mariánských symbolů) místní kostelík.

První písemná zmínka je v CODEX DIPLOMATICUS MORAVIAE 6, z roku 1318, kdy český král Jan Lucemburský povolil výměnu několika obcí na jihlavsku za Topolnou, Spytihněv a Skalku u Kyjova mezi biskupstvím olomouckým a Janem z Hradce (Jindřichova). Biskupové dávali vesnici do zástavy různým šlechtickým rodům až do roku 1582, kdy ji po období vleklých sporů prodali Zdeňkovi z Vartenberka, majiteli panství napajedelského. Dalším napajedelským pánům, z nichž nejvýznamnější rod Rotalů, patřila až do roku 1848. Ve středověku trpěla vesnice drancováním a četnými nájezdy kočovných turkotatarských kmenů. Byla několikrát vypálena a obyvatelstvo se muselo ukrývat v okolních lesích. Topolná vždy byla typickou zemědělskou vesnicí, v minulosti s velkým dvorem, který patřil pánům napajedelským. V letech 1923 a 1926 byly pozemky dvora částečně rozděleny mezi topolské občany a zbytek o rozloze 117 hektarů prodán Františku Nesvadbovi, který na tomto zbytkovém statku hospodařil do roku 1947. V současné době hospodaří na pozemcích katastru společnost TOPAGRA. V roce 1951 byla na katastru obce postavena vysílací stanice, která šíří radiový signál RADIOŽURNÁLU. Stožáry stanice vysoké 270 m jsou viditelné z dalekého okolí. V obci působí několik menších společností, většinou regionálního významu.

  • Zemědělská usedlost – č. p. 90 a 93 - typická ukázka selských usedlostí z počátku 19. století, s expozicí lidového bydlení a několika drobnými hospodářskými stavbami (sušárna ovoce, udírna, kovárna) a dalšími prostorami, sloužícími jako depozitáře Slováckého muzea v Uherském Hradišti, kterému budovy patří.
  • Boží muka na kraji obce
  • nově restaurovaná polychromovaná barokní plastika svaté Anny s malou Pannou Marií v náručí, která je v místním kostele
  • kostel Neposkvrněného početí Panny Marie z roku 1940

 


Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz