Temešvár býval v historii významným sídlem, postupně však zaznamenal úbytek obyvatelstva a v současné době zde žije kolem 100 stálých obyvatel. Děti dojíždějí do školy do Záhoří, případně do Písku, dospělí obyvatelé pracují převážně v Písku, ale je zde i několik soukromých podnikatelů. Obec žije především přes letní turistickou sezónu, kdy do kempů v okolí Podolska přijíždějí spousty turistů.
V přehradní nádrži je možnost provozovat všechny druhy vodních sportů, ale především rybáři si zde přijdou na své. V naší lokalitě je z ryb zastoupen především cejn, sumec, kapr a úhoř, nejsou řídké ani úlovky kapitálních štik a candátů. V zatopené osadě pod podolským mostem mají především dravci výborný úkryt v polorozpadlých chalupách zatopených napuštěním Orlické přehrady 30.09.1963.
Přehrada byla postavena během osmi let, dnes je součástí vltavské kaskády a vytváří vodní plochu v délce 60 km. V některých místech se její šířka pohybuje kolem 800 metrů, takže turisté se mohou nechat unášet i místní lodní dopravou.
V okolních lesích jsou výborné možnosti houbaření, místní starousedlíci sbírají již jen především pravé hřiby. Lesy jsou převážně smíšené a pokrývají strmé břehy nad napuštěnou nádrží.
Název obce je poprvé zmiňován v roce 1737 v matriční knize pro farnost Chřešťovice, kam obec spadala. Obec vznikla ale již dříve a byla uváděna pod jménem Nová Ves. Novější název Temešvár získala podle města Temešvár v Rumunsku, kde rakouská vojska porazila tureckou armádu. Významná je hlavně tím, že tudy vede silnice 1. třídy, spojující Písek a Tábor, na březích Vltavy se pak nacházejí některá rekreační zařízení, pod Temešvár spadající. (Zdroj: Wikipedia)
- kaple zasvěcená svatému Josefovi
- V obci se nachází dva podobné dřevěné kříže. Jeden kříž je přímo v obci u komunikace. Druhý kříž se nachází v nedalekém lese u výcvikového střediska Fakulty elektrotechnické ČVUT .