Štítov

338 43, Štítov, Tel.: +420 371 782 322, ou.stitov@seznam.cz
Štítov/Společnost - Štítov
Jedna z nejmenších podbrdských obcí s nadmořskou výškou 530 m. Obec leží v těsné blízkosti brdských lesů, při dopravní tepně od Rokycan do Příbrami.
První písemná zmínka je z roku 1460. Majitelem obce byl tehdy Litobor z Kolešova. V blízkosti obce leží dvě zříceniny hradů, a  to "Homberka" z roku 1263 a "Držky" z roku 1287. K oběma hradům a obci Štítovu se váží krásné pověsti, (ale o těch až příště). Bohužel se nedochovaly podrobné zápisy z těchto let a není možno určit, pod který hrad původně ves náležela.
Štítov byl podobně jako Skořice, Přední a Zadní Záběhlá, Padrť, Trokavec, Vísky, Příkosice, Myť a další obce, které sousedí, či se nalézaly v nynějším vojenském prostoru, za II.sv. války vystěhován. Po válce se lidé vrátili do svých domovů. Ovšem dnes, přestože obec je půvabná, má počet obyvatel klesající tendenci. Dnes čítá pouhých 52  obyvatel.
V obci je hasičský sbor, jenž byl založen jako jeden z prvních na okrese Rokycany a to roku 1905. V minulém roce občané spolu s ním, oslavili "100 let" trvání sboru.
Z kulturních památek obec vlastní pouze kapličku na návsi jež byla vystavěna kolem roku 1700. Koncem roku 2005 se restaurovala nákladem 110 tisíc Kč.
V obci se dodržují lidové tradice jako je "Masopust", Velikonoce, posvícení a "Pěkná." Okolní lesy jsou bohaté na lesní plody a zejména houbaři si přijdou na své.

  • Kaplička na návsi
  • Křížek na konci obce (směr Skořice)

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz