V obci se nachází základní (9. tříd) a mateřská škola s nově přistavenou (2003) tělocvičnou. Kompletní areál nedávno prošel poměrně rozsáhlou rekonstrukcí. Nedaleko od centra obce nalezeneme také sportovní areál s fotbalovým hřištěm, tenisové a volejbalové kurty.
V současné době se obce týká hlavně důležitá otázka výstavby jižní varianty silničnícho obchvatu města Frýdku-Místku. Mělo by se jednat o rychlostní komunikaci, která by "uměle" vytvořila hranici se sousední obcí Baška. Většina místních obyvatel s touto stavbou nesouhlasí, a to i proto, že by ve východním cípu obce narušila nivu řeky Morávky, která je zařazena v systému Natura 2000 jako evropsky významná oblast.
(Zdroj: Wikipedie)
Když vznikla spojovací silnice mezi Těšínem a moravskými Hranicemi a mohutné hvozdy ustoupily částečně k horám, začínají první dějiny Starého Města. První zmínka o naší obci je v listině vratislavského biskupa Vavřince, jemuž panství Těšínské patřilo a jenž listinou ze dne 25 a 27 května 1223 biskupský desátek z dědiny Na Gennizi (Na Jamnici) převedl k dobru panenského kláštera v Rybníku. Touto Jemnici (Jamnici) rozumí se právě Staré Město. V r. 1327, kdy nástupce Meškův, kníže Kazimír (1316-1358) v listinách, kterými se poddává českému králi Janu Lucemburskému, jmenuje Jamnici již jako oppidiscum municionibus, neboli městečko dle starého způsobu slovanského, což značí ves s tvrzí, přes kterou vedla obchodní cesta z Moravy na Těšínsko. Právě zmínka o tvrzí je důležitá – vnáší problém do názoru, že Jamnica je totožná se Starým Městem.
Kolem roku 1340 je tvrz přestavěná na hrad pojmenovaný Friedeck-v těsné vazbě na Jamnici je založeno nové město. Pojmenováním hradu je od roku 1386 již používán přídomek „z Frýdku“. Jeho obyvatelé stali se svobodnými měšťany, kdežto Jamnica počala klesati na pouhou ves, a to tím spíše, že nové město Frýdek dostalo i právo mílové, tj. že jednu míli od města nesměl nikdo provozovati řemesel.
Povýšením Frýdku byl zpečetěn osud slovanského městečka Jamnice, které na rozdíl od nového města nazýváno bylo Staré Město a stalo se jménem místním. Obchodní cesta z Moravy na Těšínsko tak byla přeložena do Frýdku. Postupně jak Frýdek rozvojem cestovního ruchu rostl a sílil vzniklo dvouměstí Frýdek-Místek, jehož součástí bylo i Staré Město. Po více jak 16 letech se dne 24. listopadu 1990 na základě petice občanů obec osamostatnila.
- V centru obce se nachází kostel sv. Josefa. Jedná se neorománský, římskokatolický kostel, jehož stavba byla dokončena v roce 1904 stavitelem Hanušem Pohlem.
- Pomník hrdinů padlých ve 1. a 2. světové válce - nachází před prostranstvím základní školy.
- Památník místním mlynářům - je umístěn v centru obce (ul. Jamnická)
- Přírodní památka Profil Morávky