Srbeč

270 65, Srbeč, Tel.: +420 313 562 333, obec@srbec.cz
Srbeč/Společnost - Srbeč
Obec Srbeč leží na rozhraní Kladenského a Rakovnického okresu. V současné době žije v obci trvale 278 obyvatel. 

V letních měsících se návštěvníkům obce i místním obyvatelům nabízí k využití areál oddechu s koupalištěm a brouzdalištěm pro malé děti. V obci se nachází fotbalové hřiště se zázemím místní TJ Sokol, v budově bývalé základní školy je obyvatelům obce k dispozici tělocvična s posilovnou.

První písemná zmínka o obci Srbeč je z roku 1227, kdy papež Řehoř IX potvrdil její držení klášteru sv. Jiří v Praze. Část vsi už tehdy patřila drobným vladykům. V husitských válkách získali obec kališníci. V roce 1475 se o ves soudili Jindřich Míčan z Klinštejna a Zbyněk Kolovrat z Kornhauze.

V té době již v Srbči stála tvrz. Ve 2. pol. 17. století byla upravena na zámeček. Ten se stal postupně součástí hospodářského dvora a byl využíván převážně jako obydlí panských úředníků. K zemědělským účelům sloužil areál i v dalších staletích. Naposledy ho užívalo ZD Srbeč. Nyní slouží občanskému sdružení Dobromysl.

  • František Jakub Fortin - architekt
  • Kostel Nejsvětější Trojice - poutní kostelík, stojící o samotě na lesnatém návrší jihozápadně od obce. Původem ze 16. století, barokně přestavěn kolem roku 1700, další úpravy v roce 1896.
  • Kostel svatého Jakuba Většího na návsi - původně gotický ze 14. století, novogoticky přestavěn v letech 1877 až 1880

 


Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz