Skuhrov (okres Jablonec nad Nisou)

Huntířov, 468 22, Skuhrov, Tel.: +420 483 397 276, ou-skuhrov@volny.cz
Skuhrov/Společnost - Skuhrov




První písemná zmínka o obci pochází z roku 1543. (Zdroj: Wikipedie)

Obec Skuhrov v současné době tvoří dvě osady, Skuhrov a Huntířov. Původně se však skládala ze čtyř osad. Kromě již zmíněných to byly ještě Alšovice a Splzov. Alšovice se oddělily v roce 1950, Splzov ještě později.
První zmínka o Huntířově pochází z roku 1837, ale osada zřejmě byla založena o sto let dříve. Nejlogičtějším výkladem názvu obce je jeho odvození od německého slova "hunt", což znamená vozík na odvážení železné rudy, jejíž naleziště bylo nedaleko, a kde místní obyvatelé pracovali. O velikosti osady se můžeme poprvé dozvědět z maloskalského urbáře z roku 1608. Tohoto roku měli například Alšovice s Pěničovem (Pěnčínem) 7 usedlostí, Huntířov 16, Skuhrov 6, Splzov 2 a Železný Brod pouhých 29 usedlostí.
Podle dostupných pramenů byla osada Skuhrov menší a podstatně mladší než Huntířov. Na konci 18.století se stal rychtářem spojených osad občan ze Skuhrova a celá obec tak dostala jméno Skuhrov. Název je pravděpodobně odvozen od slova "skuhrání", tj. naříkání nad neúrodou zaviněnou značnou nadmořskou výškou a nekvalitní půdou. I přes snahy pomáhat si navzájem v případě nouze (roku 1832 postaven "špýchar" jako zásobárna obilí pro vrchnost i pro poddané - pozůstatky po této stavbě jsou dodnes patrné) nebyla zdejší kamenitá půda schopna obyvatele uživit, a proto lidé hledali výhodnější způsob obživy v blízkých břidličnatých lomech a hlavně v práci a obchodu se sklem, které do zdejšího kraje bylo zaváděno od druhé poloviny 16.století a pak hlavně se změnou majitelů maloskalského panství po bitvě na Bílé hoře. Hlavním předmětem sklářské výroby byly drobné skleněné kamínky, napodobeniny drahokamů, korálky a drobné kvítky. Ty se vyráběly většinou u domácího sklářského stolu nebo v mačkárnách - driketách. První mačkárna byla postavena v osadě Huntířov v roce 1865 v č.p. 54 majitele Celestýna Daníčka.
Velký rozmach kulturní a osvětové činnosti zaznamenala obec v druhé polovině 19. století, zvláště po osamostatnění se od bzovské školy v roce 1868, kdy se stali nositeli pokroku a kultury místní učitelé. Již v roce 1870 byla otevřena nová školní budova. Největší počet žáků se v Huntířově učil v letech 1938-1948, kdy vedle obecné školy fungovala i škola měšťanská, přeložená po odtržení Sudet z Pěnčína - Huti. Tehdy docházeli do zdejší školy starší žáci z širokého okolí.
Ke konci 19. století byly založeny spolky, které pracují prakticky dodnes. Divadelní spolek Tyl v Huntířově byl založen v roce 1889, v roce 1900 se sdružoval s divadelním odborem Sokola, který byl založen na popud Celestýna Daníčka v roce 1881. Další rok vznikají huntířovští hasiči, o deset let později (1892) pak hasiči skuhrovští. Sokol ve Skuhrově byl založen v roce 1898, brzy po založení vlastnil svoji knihovnu a divadelní odbor. V obou osadách rostlo úsilí postavit si vlastní sokolovny. Tyto snahy mohli být splněny až po roce 1918, v nově vzniklé republice. Tehdy došlo k dalšímu velkému rozvoji spolkové činnosti. V roce 1920 byla v Huntířově postavena sokolovna, která však v roce 1931 vyhořela. Po velkém úsilí si huntířovští postavili za tři roky sokolovnu novou. Sokolovna ve Skuhrově byla postavena v roce 1925, o dva roky později byl zakoupen promítací přístroj, takže kromě množství divadelních her hraných v obou osadách mohli místní chodit i na vlastní biograf. Od poloviny 30. let vznikají v obou osadách Okrášlovací spolky, z jejichž podnětu vznikají místní hřbitovy.
Za I. republiky došlo v roce 1926 k elektrifikaci obce, ale teprve v roce 1955 bylo nainstalováno prvních 20 lamp el. osvětlení. K dalšímu rozšíření VO došlo v roce 1970 - 1973 a v současné době.
V roce 1927 vznikla myšlenka zřídit obecní vodovod. Tato akce byla dokončena ve Skuhrově v roce 1930, v Huntířově pak v roce 1931. K rozšíření huntířovského vodovodu došlo pak v roce 1979, skuhrovský vodovod se dále budoval v 80. letech v akci "Z", nový vodojem byl dán do provozu v červenci 1990.
Od roku 1934 funguje v obci nepřetržitě dětská poradna, prvním lékařem byl MuDr. Kazda ze Žel. Brodu.
V letech 1949 -1952 došlo k vybudování silnice z Jistebska přes naši obec do Splzova, autobusová doprava byla zahájena v květnu 1951. První autobusová čekárna byla postavena v roce 1959 "U Machačků", další tři pak o deset let později. Nejstarší slouží po rekonstrukci dodnes, ostatní byly vyměněny na konci 90.let. Spojení se světem zajišťovalo kromě autobusů také telefonní spojení, zavedené již v roce 1940.
Roku 1951 vznikla místní Osvětová beseda. Téhož roku se počalo se stavbou místního rozhlasu,následně vznikl rozhlasový kroužek, který v průběhu 50. a 60. let připravoval ročně až 300 relací.O kulturu se kromě rozhlasu a místních ochotníků starala i knihovna, založená v roce 1945 a po celých 25 let vedená p. F. Klikarem. V roce 1957 získala ocenění Vzorná lidová knihovna.V 60. letech pak nastoupila éra televizorů, přesto však i v 60. letech fungovalo ve Skuhrově místní kino, dále pracovali ještě loutkáři a zpěváci v Huntířově.
Od roku 1951 se datují práce na výstavbě požární nádrže v Huntířově, která byla prakticky od počátku plánována k využití jako místní koupaliště. Vše se dělalo brigádnicky, v roce 1959 po dobetonování dna byla nádrž uvedena do provozu.. Ovšem už po deseti letech bylo nutno přistoupit ke generální opravě (rok 1968 - 1969), další velká rekonstrukce probíhá v současné době. Skuhrovská požární nádrž byla vybudována v roce 1953 a oplocena v roce 1970.
Roku 1959 vzniklo po řadě neúspěšných pokusů jednotné zemědělské družstvo., v roce 1961 se počalo s výstavbou místního kravína, v lednu 1962 byl pak proveden svod dojnic.Téhož roku přešlo JZD do správy státních statků. V roce 1976 byl pak místní státní statek sloučen s JZD Svornost.
Šedesátá léta jsou ve znamení dalšího budování a zkrášlování naší obce. V roce 1961 byl 9.5. slavnostně odhalen pomník obětem války v parčíku u skuhrovského hřbitova. V roce 1964, kromě odtržení osady Splzova od naší obce,kronikář zaznamenává čilý stavební ruch u našich občanů - stavějí se dva nové domy a další tři se značně rozšiřují . Tato stavební činnost občanů pokračuje i v následujících letech, což svědčí o stoupající životní úrovni a snaze dobře bydlet. Ani místní národní výbor nestojí ve stavebním úsilí stranou - kromě rekonstrukce koupaliště se buduje garáž ČSPO, upravuje se zeď u budovy školy, je oplocen školní pozemek atd.
Sedmdesátá léta svou stavební činností navazují na léta šedesátá. Roku 1970 se prováděl asfaltový povrch na nejdůležitějších obecních cestách. V dalších letech docházelo podle pořadníku k asfaltování dalších, méně důležitých cest a k opravám již poničených částí. Rok 1970 znamenal i počátek přístavby školy pro mateřskou školu, počátek stavby prodejny smíšeného zboží na rozhraní Skuhrova a Huntířova a budování sauny u huntířovského koupaliště. Sauna i prodejna potravin byly slavnostně otevřeny v únoru roku 1972, v roce 1975 došlo k otevření nových prostor MŠ v Huntířově, téhož roku byla provedena kolaudace bytovky nad garáží ČSPO ve Skuhrově. V roce 1976 se Huntířov dočkal otevření točny na autobus. Také sokolovny se dočkaly svých rekonstrukcí - v Huntířově byla sokolovna znovuotevřena roku 1975 a drobné úpravy pokračovaly až do roku 1978, ve Skuhrově se začalo roku 1976 , celá akce trvala svépomocí 8 let a slavnostně byla předána do užívání 20. října 1984.
Kulturní činnost obce zabezpečovali a stále zabezpečují především členové Sokola. Kromě pořádání zábav a plesů byli a stále jsou velice činní huntířovští zpěváci. Koncerty tohoto souboru jsou známé široko daleko. V roce 1980 uskutečnili svůj první zájezd do ciziny (tehdejší Jugoslávie), a od té doby cestují se svým programem téměř každoročně. Již tradiční se stal Vánoční koncert vždy 26.12.

  • Skuhrovská lípa



Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz