Skalka (okres Prostějov)

798 24, Skalka, Tel.: +420 582 384 667, ou@obecskalka.cz
Skalka/Společnost - Skalka
Obec je proslulá svými lázněmi. Byly postaveny v roce 1928 k využití vyvěrajících pramenů alkalicko-sirnaté vody, jejíž chemické složení je u nás i jinde zcela ojedinělé. Prameny jsou využívány k léčebným koupelím a pitným kůrám, jejich příznivý účinek se projevuje především při léčbě chorob revmatického charakteru, cukrovky, vodnatelnosti, poruch trávení, tvrdnutí jater, problémy se štítnou žlázou ap.

Lázně postavil Vilém Sonevend z Prostějova na místě bývalého rybníka Bařisko, napájeného dvěma prameny minerální vody, na pramenech bylo vystavěno i koupaliště. Později byly navrtány i další prameny, z nichž přes svou podobnost a velkou blízkost vrtů je každý svým složením jiný. V současné době provoz lázní zajišťuje obec Skalka. V roce 2004 prošly celkovou rekonstrukcí a modernizací. K objektu lázní náleží lázeňský park, lze využívat minigolf, fotbalové hřiště, tenisový kurt či hřiště pro petanque. (Zdroj: Wikipedia)

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1360 a je spojena s vladykou Bohudarem z Rakodav. Poté se na Skaličce vystřídalo mnoho pánů, za všechny uvádíme např. pány z Otaslavic, Perštýny, Folkenhony, a pana Matyáše ze Žalkovic, který se objevuje i v mnoha místních lidových písních. Od tohoto data obec několikrát změnila svůj název. Původní Skalička se tak změnila na Strerovice i Hvězdov, aby se opět vrátila k již jednou zavedenému názvu Skalka.

  • kaple Jana Křtitele z roku 1828
  • Lázně Skalka

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz