Řendějov

Nový Samechov, 285 22, Řendějov, Tel.: +420 327 531 375, h.pausova@c-box.cz
Řendějov/Společnost - Řendějov
Z historických památek stojí za zmínku škola, ve které nyní sídlí obecní úřad, postavená v roce 1904. Nedaleko jí je památník obětem 1. světové války.
Ve třech osadách se také nacházejí kapličky. V Řendějově je to kaplička Panny Marie, ve Starém Samechově kaplička Jana Nepomuckého a v Jiřicích kaplička Svatého Václava, kde se každoročně koná svatováclavská pouť.

Obec Řendějov se skládá ze čtyř osad: Řendějova, Nového Samechova, Starého Samechova a Jiřic. První písemná zmínka o Řendějově je z XV. století, když Vesela ze Lhoty koupil dědictví Příby z Pobipes ( Polipes ). Tehdy tvořio několik vesnic, dvorů a tvrzí zboží pobipeské a Řendějov. V roce 1770 měl Řěndějov 6 usedlíků a 1 pustou chalupu. Dnes čítá Řendějov 25 popisných čísel a 4 rekreační objekty.
V Novém Samechově se dříve říkalo v Němcích. Tento název pochází z XVIII. století, kdy poddaní nechtěli pracovat na panských dvorech, protože jim vrchnost málo platila. Milostivá vrchnost se na poddaných vymstila. Povolala dělníky z Němec, ti se zde usadili a po čase zde byli jako doma.
V roce 1651 měl Nový Samechov 6 usedlíků. Nyní má 34 popisných čísel a 2 objekty rekreační.
Třetí osadou, jež patří k obci Řendějov, je Starý Samechov. Nedaleko Starého Samechova stála kdysi tvrz patřící Pavlu z Hovďż˝dliny. V průběhu své historie patřil Starý Samechov k panství zručskému ( r. 1540 ), poté k panství kácovskému (r. 1614 ), u kterého již zůstal až do doby svobody. Dnes má Starý Samechov 29 popisných čísel.
Poslední osadou obce Řendějov jsou Jiřice. První písemné zprávy máme již z XV. století. V průběhu XV. století patřily Jiřice k Čenovickému statku, v roce 1540 byly prodány k panství zručskému. Roku 1614 prodal Albrecht Bavor Zručský Jiřice Karlu Čejkovi z Olbramovic, pánu na Kácově. V XIX. století patřily též Leopoldu Fučíkovi, obchodníku ze Zbraslavic. V dnešní době jsou Jiřice samozřejmě svobodné a mají 49 popisných čísel.

  • škola, ve které nyní sídlí obecní úřad, postavená v roce 1904
  • památník obětem 1. světové války
  • kaplička Panny MarieHlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz