Ratboř

Komenského, 281 41, Ratboř, Tel.: +420 321 790 227, ouratbor@c-box.cz
Ratboř/Společnost - Ratboř
První zmínky o obci pocházejí z roku 1352. Obec byla součástí majetku benediktínského kláštera Kladruby u Stříbra.  (Zdroj: Wikipedie)

První zmínka o Ratboři v minulosti i Radboři pochází z roku 1115. Obec byla součástí majetku benediktínského kláštera Kladruby u Stříbra. Zpráva se vyskytuje na falzu pozdejšího data. Věrohodnější je zpráva z roku 1352. První zprávy o Sedlovu máme k roku 1457.

Na jihozápadě přiléhají k Sedlovu Tešínky. V minulosti měly obě obce jméno Sedlov. Majetkově byly ale často rozděleny.

Nejstarší kulturní památkou obce Ratboř je kostel svatého Václava, první písemná zpráva z roku 1352. Puvodně gotický, 1673 barokně přestavěn, zvonice přistavěna kolem roku 1700. V roce 1992 generální
oprava. Před kostelem sousoší Apotheosy svatého Jana Nepomuckého.

Na západním okraji starý zámek čp. 1, nový zámek - vila čp. 40 - počátek 20tého století - stavitel Jan Kotera. Oba zámky v soukromém vlastnictví.

V údolí směrem k Sedlovu probíhala v 17. století težba českých granátu - dosud možno vidět překopy, šachtice a zbytky po těžbě.

Mezi kulturní památky obce patří kostel sv. Václava. Původně gotický kostel byl barokně přestavěn. V obci se také nachází zámek a vila zvaná nový zámek, které jsou v soukromém vlastnictví. Vilu podle plánů Jana Kotěry zvanou lidmi nový zámek nechala postavit rodina Mandelíkových, majitelů ratbořského velkostatku a cukrovaru. Dnes je ve vile hotel.
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz