Chrášťovice

386 01, Chrášťovice, Tel.: +420 380 426 164, info@chrastovice.cz
Chrášťovice/Společnost - Chrášťovice
Chrášťovice jsou malou obcí a společně s Klínovicemi, které spadají pod obec Chrášťovice, čítají okolo 250 obyvatel s trvalým pobytem. Od jara do podzimu je pak třeba připočítat chataře a chalupáře, kteří přijíždějí z rušných měst a užívají si zdejší klid a pohodu. I přes relativně nízký počet obyvatel se v naší obci koná řada tradičních kulturních akcí, při kterých není o zábavu nouze.
Pokud se do Chrášťovic vydáte, pak byste neměli minout náves s nedávnou rekonstruovanou kapličkou, nebo rodiště Tomáše Čapka, dávného prezidenta Bank of Europe, a Jana Čapka, česko-amerického novináře a spisovatele. O historii obcí se dozvíte více v sekci Historie.

V okolí Chrášťovic najdete mnoho zajímavých cílů. Za zmínku stojí Sedlice, kde se vyrábí tradiční Sedlická krajka a 3 kilometry vzdálená obec Radomyšl, která byla zvolena Jihočeskou vesnicí roku 2005. V Radomyšli i v Sedlici je možné využít ubytovací zařízení.

Život v Chrášťovicích a Klínovicích plyne svým vlastním tempem a my, místní obyvatelé, zde žijeme rádi a spokojeně. Jestliže si k nám najdete cestu, vřele vás přivítáme a podělíme se s vámi o krásu okolní přírody. Jistě si odsud odvezete kus klidu a pohody i k vám domů.

(Zdroj: oficiální stránky obce Chrášťovice)

Ve starých spisech jsou Chrášťovice nazývány Krašťovice; výnosem zemské správy ze dne 22.2. 1924 byl změněn na Chrášťovice. Podle profesora Augustina Sedláčka vznikaly místní názvy obcí v prácheňském kraji tak, že obyvatelům místních hospodářství se až do XIII. století říkalo po pánovi a jeho potomcích a posléze název ustrnul změnou koncovky jako název vsi nebo sídla. Takže Chrášťovice se jmenují po jistém Chrastovi, stejně jako Petrovice po Petrovi a po Klenovi Klínovice.

Podle nejstarších historických zpráv byla ves založena v první polovině 16. století. V r. 1544 byla přikoupena k Řepici a stala se částí řepického panství rytířů Hodějovských z Hodějova. V r. 1577 připadla pod Sedlici, k majetku rodu Štemberků. V r. 1726 dostala novou vrchnost a přešla k drhovelskému panství, které náleželo tehdy Černínům z Chudenic. V polovině 18. století, když se jedna z dědiček panství přivdala do rodiny Lobkoviců, náležely Chrášťovice tomuto rodu.

Po roce 1848, po zrušení roboty a zániku panského zřízení se Chrášťovice staly samosprávnou obcí.

  • Boží muka v obci
  • Návesní kaple
  • Pomník padlým v I. světové válce

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz