Zámek Světlá nad Sázavou otevřel nový návštěvnický okruh


V loňském roce otevřeli poprvé noví majitelé krásný zámek ve Světlé nad Sázavou veřejnosti. Zámek nabízí návštěvníkům několik zajímavých okruhů a expozic, postupně přidává další a další.

Zámek Světlá nad Sázavou
Zámek Světlá nad Sázavou

Noví majitelé usilují o záchranu této vzácné novorenesanční památky a mají sen, že se zámek opět zaskví ve své původní kráse a stane se tak kulturním centrem nejenom Světlé nad Sázavou, ale i širokého okolí. Na zámku můžete navštívit několik zajímavých expozic.

Expozice skla
Expozice skla

Například expozici historického evropského skla, která obsahuje přes jeden tisíc skleněných předmětů vytvořených v období od baroka do počátku 20. století. Expozice se nachází v dobových interiérech v přízemí a v prvním patře východního křídla zámku.

Království panenek
Království panenek

Malí i velcí návštěvníci mohou zase v expozici Království panenek obdivovat panenky české i zahraniční výroby nebo plyšové medvídky či kočárky. V dětském pohádkovém okruhu Na Sázavě se návštěvníci aktivní a poučnou formou seznámí s posázavskými pověstmi Eduarda Doubka.

Expozice historických hodin
Expozice historických hodin

Novinkou pro letošní rok je II. okruh. Ten sestává z celkem tří expozic. V Expozici historických hodin mohou návštěvníci obdivovat vzácné hodiny. Jde o skutečné unikáty vytvořené v období od baroka do poloviny 19. století. K vidění jsou například pendlovky, sloupkové a intarzované hodiny, ale také sluneční hodiny. Druhou částí prohlídkového okruhu je Expozice historických zbraní z období od 19. století do konce 1. světové války, které jsou zapůjčené ze sbírek Národního muzea v Praze. Zde vás jistě ohromí například meč, kterým provedl kat Mydlář exekuci 27 českých pánů. II. okruh doplňuje expozice obrazů a soch, která sestává ze vzácných obrazů a barokních polychromovaných soch, které ochotně zapůjčilo Muzeum Vysočiny Třebíč.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz