Zámek Kunín má zvláštní komíny, a na nich čápy


Barokní skvost leží pouhých 25 minut po dálnici z Ostravy. V jeho 16 historických pokojích můžete obdivovat původní zámecké sbírky a vybavení, na zámecké půdě pak naleznete nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě.

Zámek Kunín
Zámek Kunín

Kunínský zámek je jedním z nejcennějších barokních zámků severní Moravy a Slezska. Nachází se v obci Kunín u Nového Jičína v Moravskoslezském kraji. Byl navržen architektem Johannem Lukasem von Hildebrandtem a je tak jeho jedinou zámeckou stavbou v Českých zemích.

Čáp Viktor
Čáp Viktor

V roce 1999 získala zdevastovaný zámek do svého majetku obec Kunín, která si dala za cíl navrátit do něj původní historické sbírky a zpřístupnit ho veřejnosti. Také díky fondům a prostředkům z EU zámek povstal jako Fénix z popela. Postupně se do něj navracejí původní bohaté a unikátní historické sbírky od nás ale i ze zahraničí. Současná expozice na zámku představuje historické sbírky v dobových interiérech zdobených klasicistními a empírovými malbami, učebny bývalé zámecké školy, hostinské pokoje, pokoj dcer majitele zámku, kostelní chodbu, čajovnu, Žlutý pokoj, velký sál s knihovnou a obrazárnu s kolekcí portrétů rodu Hohenemsů.

Komín Kunín
Komín Kunín

Každá prohlídka je pak zakončena na zámecké půdě, kde můžete obdivovat zámecký komínový systém, který patří k evropským unikátům barokní architektury. Zdejší komíny mají ještě jednu zvláštnost. Už šestnáct let se sem vrací čápi, mezi nimi i věrný čáp Viktor, kterého si místní oblíbili. Čápi se postupně stali místní legendou – nejenže prý nosí zámku štěstí, ale tradičně také zahajují turistickou sezonu. Právě když Viktor přiletí, je na čase začít uklízet zámecké pokoje a chystat je na speciální velikonoční prohlídky.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz