Za pravdu! bude za hezkého počasí hlásat Betlémská kaple


Když bude svítit slunce, zobrazí se na Betlémské kapli na Starém Městě v určitých dnech a hodinách nápis „ZA PRAVDU“. Tato umělecká instalace vznikla při příležitosti 600. výročí úmrtí mistra Jana Husa.

Mistr Jan Hus
Mistr Jan Hus

Jednotlivá písmena jsou vyřezaná do silných desek rozmístěných po fasádě kaple. Každý blok je prořezaný tak, aby otvorem pronikalo sluneční světlo a v určeném čase pak vytvořilo ve stínu desek čitelná písmena. Nápis bude viditelný pouze od května do července, maximálně do začátku srpna, a to od 14 do 16 hodin letního času.

Betlémská kaple
Betlémská kaple

Nejdokonalejší poloha stínu nastane dvakrát do roka, a tedy nejvýrazněji čitelný bude nápis v těchto dnech - 6. června, kdy začal Husův proces v Kostnici, a 6. července, kdy byl Jan Hus upálen. Omezená možnost vidět celek jen v určitém časovém období vychází podle slov autorů z myšlenky, že některé myšlenky a přesvědčení přetrvají po staletí, a tudíž v tomto srovnání je roční cyklus jen zanedbatelným časovým úsekem.

Stephansschule
Stephansschule

Instalace má připomínat Husovy životní postoje, vymezení se tehdejšímu mravnímu úpadku církve a jeho osobité vnímání Boha. Mistr Jan Hus byl skálopevným zastáncem pravdy, celý svůj život zasvětil jejímu hledání. Instalace bude poprvé odhalena 6. července tohoto roku. Kromě Betlémské kaple, kde mistr Jan Hus kázal, se stejná instalace, jen v němčině, objeví i v Kostnici, a to na fasádě Stephansschule, kde byl vězněn.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz