Vzniká unikátní kniha o Baťově obchodní cestě kolem světa


V České republice vzniká kniha s dosud nepublikovanými fotografiemi a deníkovými zápisky, které mapují významnou předválečnou cestu Jana Antonína Bati kolem světa za účelem mezinárodního obchodu.

Baťova obchodní cesta

Jan Antonín Baťa, bratr Tomáše Bati, podnikl tuto velkou obchodní cestu v roce 1937 na palubě tehdy špičkového letounu Lockheed Electra 10A, který se nedávno vrátil z renovace v USA do Česka. Letadlo vykonalo cestu dlouhou více než 34 tisíc kilometrů. Doba čistého letu činila 118 hodin a 21 minut. Posádka vyrazila z Otrokovic 6. ledna 1937, zastavila se například v Benátkách, Káhiře, Bombaji, Bangkoku, Singapuru, Hongkongu, Los Angeles nebo v Chicagu.

Baťova obchodní cesta

Kniha mapující tuto mimořádnou cestu vychází z rodinného archivu založeného Josefem Englišem, špičkovým leteckým mechanikem a šéfem leteckého oddělení baťovského impéria, který s Janem Antonínem a dalšími členy posádky tuto čtyřměsíční cestu absolvoval. Připravovaná publikace ukazuje nejen obchodní stránku cesty a osobnost Jana Antonína Bati, ale také upozorňuje na úlohu koncernu Baťa v československém letectví. Tato firma totiž v té době disponovala více než 50 letadly nejrůznějších typů.

Baťova obchodní cesta

Knihu sepsal a fotografie poskytl Ing. arch. Petr Engliš, vnuk Josefa Engliše. Snímky, dobové novinové výstřižky a zápisky z palubního deníku, které měl téměř 80 let uchovávané v rodinné knihovně, navíc doplnil i svými vlastními vzpomínkami na dědečka. Kniha vyjde v září v nakladatelství Atelier IM.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz