Výročí upálení Mistra Jana Husa připomene velkolepá trilogie


6. července 2015 uplyne přesně 600 let od upálení Mistra Jana Husa. Česká televize chystá k tomuto výročí významný příspěvek v podobě třídílného historického filmu.

Mistr Jan Hus
Mistr Jan Hus

Mistr Jan Hus, římskokatolický kněz, český náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog, reformátor a kazatel. Jednu z ústředních postav dějin našeho národa potkal krutý osud. Mistr Jan Hus byl upálen na hranici, když odmítl odvolat své učení – datum jeho upálení se stalo českým státním svátkem. Letos si připomeneme již 600. výročí této události a při této příležitosti uvede Česká televize ve dnech 29.-31. května trilogii Jan Hus.

Záměrem historického filmu je zobrazit Husa jako živou postavu bez zkreslujících příměsí a jako člověka, jehož motivace, názory a životní postoje budou srozumitelné pro diváka dnešní doby. Jeho roli ztvární Matěj Hádek, jeden z nejvýraznějších talentů mladší herecké generace.

Matěj Hádek jako Jan Hus
Matěj Hádek jako Jan Hus

Natáčení filmu režiséra Jiřího Svobody a scenáristky Evy Kantůrkové se stalo velkolepou záležitostí. Bylo ušito 1500 kostýmů a vyrobilo se přes 1200 nejrůznějších rekvizit. Během šedesáti natáčecích dní stihl štáb navštívit například Anežský klášter, středověký skanzen Řepora, kapli Božího těla, chrám. Sv. Barbory v Kutné Hoře a hrady Karlštejn, Křivoklát, Zvíkov, Kost nebo Točník. Rozpočet činil necelých 50 miliónů.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz