Vynálezy Leonarda da Vinci ožívají v Paláci Lucerna v Praze


Historicky nejucelenější putovní výstava o Leonardovi da Vinci nazvaná Da Vinci – Inventions je až do 28. srpna tohoto roku k vidění ve Velkém sále Paláce Lucerna v Praze.

Projekt Da Vinci

Projekt Da Vinci – Inventions vznikl pod záštitou Muzea Leonarda da Vinci v Římě za asistence mnoha italských odborníků a oslavuje jednu z nejvíce uctívaných a nejvšestrannějších osobností všech dob. Výstava představuje 13 tematicky ucelených oblastí Leonardových děl, čímž návštěvníkovi nabízí jedinečný pohled do mysli člověka, jež položil základy několika velice důležitých vynálezů moderní doby, např. vrtulníku, letadla, automobilu, ponorky, padáku či jízdního kola.

Projekt Da Vinci

Všechny vynálezy byly sestaveny italskými uměleckými řemeslníky. Mnohé využívají techniky a materiály totožné s těmi, které se používaly v době renesance. Mistři řemeslníci probádali více než šest tisíc stran Leonardových poznámkových sešitů, přičemž museli rozluštit skryté hádanky, záměrné chyby a zrcadlově převrácené písmo, které Leonardo Da Vinci používal, aby udržel své vynálezy v naprosté tajnosti.

Projekt Da Vinci

Škála jedinečných předmětů zahrnuje příklady Leonardových strojních vynálezů či pohyblivé modely nejvýznamnějších děl. Návštěvníci se mohou exponátů dotýkat, některé dokonce i rozpohybovat. Doslova si tak můžete osahat vědecké principy, na kterých Leonardovy vynálezy stojí.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz