Vychází Lennonovo Nanebepění, kniha, která vás šokuje


Nanebepění, v originále Skywriting by Word of Mouth, vyšlo v anglickém originále v roce 1986, šest let po tragické smrti svého autora. Nyní ho v češtině vydává nakladatelství Argo.

John Lennon
John Lennon

Jen málokdo ví, že ještě předtím, než se Lennon vrhnul na rock’n’roll, byly jeho ‚‚oborem‘‘ básničky, krátké povídky, nonsensové texty a jednoduché kresby. Tvořil je už jako školák. Svou první knihu v tomto duchu nazvanou Písání vydal na vrcholu beatlesmanie v roce 1964.

Lennon a Yoko
Lennon a Yoko

O rok později následoval Španěl na vesnici a potom se Lennon-spisovatel odmlčel. Nanebepění napsal až v roce 1975. Veřejnosti o existenci rukopisu plném bizarností však řekl až o 5 let později a na samotné vydání pak dílo čekalo ještě dalších 6 let.

Absurdní krátké texty a básničky jsou postavené především na vynalézavé hře s jazykem a popírání obvyklých forem, dějů a spádu příběhů. Podstatná je v knize kapitola Balada o Johnovi a Yoko, kde Lennon popisuje své seznámení s Yoko, rozpad kapely, pronásledování americkými i britskými úřady a spojení s americkým undergroundem.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz