Víte, kde v České republice najdete největší systém podzemních chodeb?


Ano, ve Znojmě!

Znojemské podzemí

Znojemské podzemí je jedno z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů ve střední Evropě a vůbec nejrozsáhlejší v České republice. Jeho vznik se datuje do 14. století. Hovoříme o 25 kilometrů dlouhém labyrintu proplétajících se podzemních chodeb, který dodnes udivuje odborníky svými důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami.

Znojemské podzemí

Rozlehlé bludiště podzemních chodeb a sálů, rozkládající se pod celým areálem středověkého města, vzniklo propojením sklepních prostor jednotlivých měšťanských domů a paláců, jako snaha ochránit obyvatele Znojma při obléháním města. Labyrint pod městem je několika chodbami propojen i s okolní krajinou, což mohlo být, právě v dobách války, klíčové pro zásobování měšťanů.

Znojemské podzemí

Návštěvníci mohou absolvovat prohlídkový okruh s výkladem o historii vzniku podzemí a jeho dalším vývoji. Již několik let je okruh rozšířen také o expozici „Tajemné podzemí“, ve které uvidíte alchymistickou dílnu, postavy z městských pověstí, oživlé skály, netopýry, skřety nebo ukázku vězeňských kobek. Atmosféru dotváří speciální světelné a zvukové efekty.

Znojemské podzemí

Nově máte také možnost absolvovat některou z adrenalinových tras. Tady se těm odvážnějším z vás místo poklidné procházky širokými pohodlnými chodbami otevře místy vskutku krkolomná cesta úzkými chodbami, vodou, blátem a bůhví čím ještě.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz