Víte, co spojuje svatého Martina s pečenou husou? Navštivte Svatomartinský Mikulov a budete zase moudřejší!


Chcete si užít jeden z posledních hezkých víkendů letošního roku, vyrazit někam za zábavou a zároveň se dobře najíst? Máme pro vás skvělý tip na výlet – v Mikulově tento pátek začíná stále populárnější svatomartinský festival, na kterém na vás čeká řada husích specialit, k nimž si můžete vychutnat ta nejlepší vína letošního ročníku. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.

Program slavností

Středobodem festivalu bude náměstí v Mikulově, které zaplní řemeslný jarmark. Zároveň se tady bude střídat rozmanitý kulturní a zábavní program, vystoupí zde celá řada národopisných souborů, dětských i dospělých divadel a slyšet bude i cimbálová muzika. 

Festival začíná v pátek 7. listopadu, kdy se v městské knihovně otevře Svatomartinská dílna. Do místního kina pak večer zavítá soubor Divadla U Hasičů a předvede tu úspěšnou inscenaci britské komedie Lháři, jejíž černý situační humor skvěle naladí snad každého.

 

 

 

Od víkendu pak návštěvníci můžou zajít na jarmark a tradiční trh nebo na jedno z mnoha pouličních divadelních představení. Děti jistě potěší pohádky, k vidění budou i dobové kostýmy. V úterý 11. listopadu se od 10:30 před radnicí odehraje legenda o tom, jak se Martin vlastně stal svatým a jak s tím souvisí oblíbená husa na pekáči. Po slavnostním příjezdu samotného světce se pak přesně v jedenáct hodin a jedenáct minut otevřou Svatomartinská vína.

 

 

V pátek 14. listopadu pak probošt Pavel Pacner v zámeckém Gajdošově sále provede slavnostní obřad svěcení vína ročníku 2014. Podávat se k němu bude svatomartinská kachna, o kulturní program se postarají skvělí pěvci – Pálavští senioři.

 

 

Festival je známý i tím, že v době jeho konání jsou mimořádně zpřístupněny některé historické památky. K nejoblíbenějším patří například kostýmovaná prohlídka v Dietrichsteinské hrobce nebo tradiční výstup s průvodcem na Svatý kopeček. Slavnosti v Mikulově můžete navštívit až do 17. listopadu, váš žaludek nebude litovat!

Více o slavnostech i pověsti o Martinovi se dozvíte na profilu akce Svatomartinský Mikulov


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz