Velká synagoga v Plzni – největší v ČR, 2. největší v Evropě a 3. největší na světě


Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu, to je Velká synagoga v Plzni. Je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a třetí největší na světě!

Velká synagoga

Velká synagoga se nachází v centru města Plzeň v ulici sady Pětatřicátníků. Je postavena v novorománském slohu s maurskými prvky dle plánů vídeňského architekta Maxe Fleischera, později přepracovaných plzeňským stavitelem Emanuelem Klotzem. Její stavba probíhala v letech 1888 až 1892 a podle pamětního listu, nalezeného v báni severní věže, se náklady na stavbu vyšplhaly k 141 092,06 zlatých.

Velká synagoga

Během druhé světové války sloužila synagoga jako skladiště. Po válce byla opět až do roku 1973 využívána k bohoslužebným účelům. Do konce komunistického režimu pak byla opuštěná a chátrala a chátrala. Díky štědrému příspěvku z Ministerstva kultury České republiky bylo možné začít s částečnými opravami této nádherné stavby.

Velká synagoga

V roce 1992 byla synagoga prohlášena kulturní památkou. Dnes si za vstupné 60 korun (40 korun snížené) můžete projít její velkolepé interiéry, které čas od času slouží také jako koncertní sál nebo výstavní síň.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz