V Olomouci si můžete prohlédnout nejstarší tištěnou anatomii


U příležitosti 500. výročí narození významného vlámského lékaře, anatoma a spisovatele Andrey Vesalia bude dnes v Olomouci otevřena výstava s názvem „Lidské tělo. Anatomie člověka v tiscích 15.–18. století“. K vidění bude v Galerii Biblio ve Vědecké knihovně v Olomouci, která na projektu spolupracovala s Veřejnou vojvodskou knihovnou v Opolí.

Prostřednictvím prvotisků a starých tisků z fondů obou knihoven výstava návštěvníkům přibližuje historii vnímání lidského těla. Jeho chápání a zobrazování prošlo od 15. století po osvícenství velkou proměnou, což souviselo s rozvojem lékařství. Na výstavě si tak můžete prohlédnout nejstarší tištěnou anatomii Fasciculus medicine, kterou sepsal v roce 1491 v Benátkách Johann Ketham. Spis sloužil jako pomůcka při výuce medicíny a jeden exemplář jeho prvního vydání je v úschově právě Vědecké knihovny v Olomouci.   

Expozice návštěvníkům představuje více než tři desítky osobností historického vývoje zobrazování lidského těla a doprovází ji bohatý obrazový materiál. V Olomouci bude výstava k vidění do 15. listopadu, poté se přesune do Opolí.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz