V Mladé Boleslavi otevřeli unikátní letecké muzeum


V sobotu 12. dubna, na Den letectví a kosmonautiky, bylo v Mladé Boleslavi otevřeno Letecké muzeum Metoděje Vlacha. Nese název po mladoboleslavském konstruktérovi, který postavil v roce 1912 první české letadlo poháněné automobilovým motorem.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Na nedělní slavnostní otevření dorazili předseda vlády i předseda Poslanecké sněmovny, nechyběl ani hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. Odpoledne byla k vidění asi půlhodinová letecká ukázka historických strojů nebo přelet bojového letounu JAS-39 Gripen. Zpřístupněna byla galerie v prvním patře budovy i vyhlídková věž – výhled na letiště a jeho okolí je mimochodem vážně úchvatný!

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

K samotnému muzeu.. Expozice čítá 25 exponátů a je umístěna v budově, která se pyšní titulem Stavba roku 2014. Jsou zde letadla z první světové války, meziválečného období i druhé světové války. V jedné části jsou letadla, která již nelétají, ve druhé jsou naopak zcela provozuschopné stroje. V muzeu je k vidění například německá stíhačka z první světové války, americké sportovní letadlo z 30. let nebo nejslavnější české cvičné letadlo Trenér. Skutečnou chloubou je letoun PO-2, ruský létající originál z roku 1937.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Unikátnost Leteckého muzea Metoděje Vlacha spočívá v jeho „živosti.“ Návštěvník může vyzkoušet některý ze simulátorů a přeletět tak například nad Arktidou, podletět most nebo seskočit padákem. A je toho mnohem víc! V prvním patře pak čeká opravdové milovníky letecké techniky velká sbírka uniforem, kombinéz, radiostanic, leteckých fotoaparátů, přístrojů a dalších zařízení z dob minulých i současných. V provozu je příjemná kavárna s výhledem na startovací dráhu, restaurace a klubovna s knihovnou. Nezbývá než říct, že dlouhé čekání na otevření muzea se vyplatilo!


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz