Už jste navštívili tato muzea?


Muzeum, to nejsou jen vycpaná zvířata, kostry, horniny s minerály a podobně. Dnes se můžete vydat například objevovat historii erotických pomůcek nebo si připomenout éru komunismu a vše s ní spojené. Kultura.cz vybrala 5 nejzajímavějších muzeí, jejichž expozici stojí za to vidět! Které láká vás?

Sex Machines Museum
Zdroj: www.sexmachinesmuseum.com

Sex Machines Museum

Přímo v centru Prahy se nachází první muzeum na světě, které je věnováno sexuálním zařízením - moderním i historickým. Sbírka obsahuje více jak 200 erotických pomůcek z celého světa a založil ji italský podnikatel Oriano Bizzocchi. Tři patra muzea nabízejí vedle mechanických erotických přístrojů také erotické umění, výstavku erotického oblečení, sbírku prezervativů a podobně. Zvláště ve druhém patře vás překvapí historické předměty a stroje, například pásy cudnosti nebo první mechanický vibrátor, který se obsluhoval ruční kličkou. Mezi kuriozity patří mobilní dřevěný domeček s malými okénky. Ten sloužil hlavně v době jarmarků - nahá žena si lehla dovnitř a její muž pak za poplatek nechal podívat ostatní muže malými okénky. 

Muzeum útrpného práva a mučicích nástrojů
Zdroj: museumtortury.cz

Muzeum útrpného práva a mučicích nástrojů

Ojedinělou dobovou expozici tortury, mučicích nástrojů a voskových figurín najdete ve zrekonstruovaných sklepních prostorách v Celetné ulici v centru Prahy. Na ploše 400 m² je vystaveno více jak 100 exponátů (některé z nich nápadně připomínají předměty z muzea zmiňovaného výše, zajímavé!) Mystickou atmosféru celé výstavy dotvářejí voskové figuríny umístěné v autentickém prostředí, zvukové a především dva speciální audiovizuální efekty - upálení čarodějnice a poprava mečem

Muzeum komunismu
Zdroj: www.muzeumkomunismu.cz

Muzeum komunismu

Muzeum se rozkládá zhruba na 500 metrech čtverečních v paláci Savarin, který se nachází v centru Prahy v ulici Na Příkopě. Jeho expozice představuje pohled na éru komunismu se zaměřením na Československo a Prahu v mnoha sférách a z různých úhlů: každodenní život, politika, sport, ekonomika, vzdělání, umění, mediální propaganda, armáda, policie, cenzura, a tak dále. Muzeum je rozděleno do tří hlavních částí, které nesou názvy „Sen, Realita a Noční můra“. K vidění jsou zde velice realisticky zpracované 3D instalace továrny, ateliéru socialistického umělce, výslechové místnosti StB, školní třídy nebo obchodu s potravinami. Mladá generace se zde dozví, co to byl Tuzex a bony, kdo to byl „vekslák“, co byla výjezdní doložka nebo jak se slavil 1. Máj. Nechybí ani jak jinak než „mimo provoz“ telefonní budka na Leninově třídě. 

Muzeum historických nočníků a toalet
Zdroj: www.muzeumnocniku.cz

Muzeum historických nočníků a toalet

V historickém centru Prahy v ulici Vyšehradská najdeme jedno z nejkurióznějších muzeí vůbec. To vystavuje nočníky a toalety různých tvarů, užití i materiálů, židle, taburetky, kočárové záchody i malované Water Closety . Od obyčejných po cenné skvosty se svou historií. K vidění je například „záchod“ vyrobený pro Napoleona Bonaparta, Titanic, Lincolnovu ložnici v Bílém domě, čínského císaře Čchie-lunga, dále speciální kolekce dámských nočníků bourdaloue, svatebních francouzských nočníků i nočníky pro panenky. Sbírka čítá přes 2 000 exponátů a je největší svého druhu na světě! 

Muzeum čokolády Choco-Story
Zdroj: www.choco-story-praha.cz

Muzeum čokolády

Muzeum čokolády Choco-Story v Celetné ulici v Praze mapuje 3000 let starou historii čokolády, spolu s ukázkou výroby pravých belgických pralinek a s unikátní výstavou čokoládových obalů jednoho z nejvýznamnějších sběratelů světa. V ceně vstupenky na expozici je také ALL YOU CAN EAT konzumace čokolády. Za příplatek se potom můžete na některém z workshopů přiučit výrobě čokoládových tabulek, belgických karaxů nebo truflí a svůj výtvor si poté odnést domů. Muzeum je svou sbírkou v Praze jedinečné a nemá obdoby.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz