Unikátní muzeum vězeňství naleznete v Uničově


V dochovaných prostorách starého městského vězení jsou k vidění například ukázky trestního rejstříku, pracovní i modlitební knížky nebo evidenční karty prostitutek.

Muzeum

Prohlédnete si zde velmi zajímavé exponáty, například procesní příručky, ukázky trestního rejstříku, protokolů hnanců či originály mučicích nástrojů, okovy, modlitební knížky, pracovní knížky, policejní pouta nebo četnické bodáky. To vše pomáhá veřejnosti lépe pochopit vývoj práva na Uničovsku.

Muzeum

Součástí expozice jsou i přeložené nápisy a vzkazy vězňů, které se dochovaly na stěnách některých cel. V interaktivních kioscích se lze seznámit s katovským řemeslem, ukázkami z policejní agendy či podobou pracovních knížek. Dokonce si tu můžete napsat dopis domů jako vězeň, uplést si provaz z cárů prostěradla k útěku z vězení či si vyzkoušet lepení pytlíků.

Muzeum

V patře je pak instalována expozice vážící se k 19. století. Je možné nahlédnout do místnosti strážných, pozdravit se s velitelem Šatlavy a také s obyvatelkou jedné z celkem osmi cel. Zajímavostí je dochovaná vězeňská kaple, kde měli delikventi v rámci své nápravy denně zpytovat své svědomí.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz