Sychravý podzim? Nejlepší čas zajít do kina – a je na co!


Minulý týden jsme se v redakci rozhodli, že uspořádáme expedici do pražských kin a navštívíme to nejzajímavější z filmových novinek, které právě dorazily na plátna. Během pěti dnů jsme tak stihli vidět dlouho očekávaný snímek Davida Finchera Zmizelá, argentinský hit letošních festivalů Divoké historky a poutavé soudní drama, v němž září tradičně skvělý Robert Downey Jr., s názvem Soudce.

 

 

Všechny filmy jsme navštívili nedaleko sídla naší redakce, tedy na pražském Andělu. Neodpustili jsme si hašteření ohledně srovnávání pohodlnosti sedaček, kvality zvuku a křupavosti popcornů v obou místních multikinech – v CineStar Praha Anděl a Cinema City Nový Smíchov. Nakonec jsme se si řekli, že není na škodu vyzkoušet kina obě, zvláště když jsme zjistili, že do obou vlastníme klubové kartičky, které nám zajistily celkem slušnou slevu.

 

 

Jako první přišel na řadu snímek Zmizelá. Režisér David Fincher obsadil do hlavních rolí poněkud překvapivě Rosamund Pikeovou, která dosud nedostala příliš šancí herecky se předvést, a Bena Afflecka. Ten se jak známo poslední dobou potýkal s ne příliš povzbudivými ohlasy na své herecké umění, uznání dosáhl spíše jako režisér, například oscarového snímku Argo (více o Benu Affleckovi a ostatních tvůrcích filmu najdete v naší encyklopedii).

 

Očekávali jsme tradiční plíživý thriller, ve kterém půjde o to, do jaké míry je hlavní hrdina zapleten do vraždy své manželky. To, co jsme ale dostali, byla chvílemi až černá komedie tematizující hru médií s veřejným míněním. Napětí se v kině dalo místy krájet, chvílemi se pak zase celý prostor otřásal pod dunivým smíchem diváků nebo tím, jak v úleku nadskakovali na sedadlech. David Fincher to zkrátka zase dokázal a do své filmografie si připsal další skvělý, poctivě natočený film.

 

Po tomto napínavém thrilleru jsme se další den rozhodli vyrazit na něco „odlehčenějšího“. Volba padla na Divoké historky – povídkový film argentinského režiséra Damiána Szifrona, který finančně podpořil samotný Pedro Almodóvar. Šest krátkých příběhů spojovalo téma pomsty a ztráty nervů ve vypjatých situacích. Po projekci nastala bouřlivá diskuze, který z příběhů byl nejlepší, jestli pomstychtivý pan Bombička, zhrzená nevěsta nebo ukázka toho, kam až může dojít jedno zatroubení na silnici. Nutno dodat, že jsme se v kině opravdu nenudili. Smích střídaly slzy dojetí, hrůza, šok, zase smích – a tak pořád dokola. Říkali jsme si, že tento týden máme při výběru filmů opravdu štěstí a i Divoké historky můžeme vřele doporučit.

 

 

Třetím snímkem, který jsme stihli zhlédnout, bylo drama otce a syna Soudce. Ačkoliv děj filmu není sám o sobě ničím převratným a jeho tempo plyne spíše pomalu, herecké výkony snad všech zúčastněných bohatě stačí k tomu, abychom si ho vychutnali. Ve filmu exceluje Robert Duvall v roli soudce, čerstvého vdovce a někdy možná až příliš náročného otce. Zdatně mu při tom sekunduje Robert Downey Jr. jako jeho prostřední syn, který s otcem neustále bojuje, zároveň však cítí potřebu ho chránit.

 

Bylo by těžké vybrat, který z filmů se nám líbil nejvíc – už dlouho se nám nestalo, že bychom v kině narazili na takovou úrodu dobrých filmů. Příští týden je na řadě napjatě očekávané sci-fi Christophera Nolana Interstellar a my pevně věříme, že žně budou pokračovat!


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz