Speciální prohlídky vodního systému kláštera Plasy


V klášteře v Plasech jsou pro vás na tento víkend připraveny zajímavé technicky zaměřené prohlídky vodního a podzemního vzdušného systému.

Klášter Plasy
Klášter Plasy

Klášter Plasy je cisterciácký klášter v městečku Plasy v okrese Plzeň-sever. Klášter byl založen roku 1145 knížetem Vladislavem II. a jeho manželkou Gertrudou. Dnes je objekt ve správě Národního památkového ústavu. V klášteře se zachovaly unikátní barokní prevety a velmi zajímavá je expozice zaměřená na historii plaského lékárenství v obnoveném nemocničním křídle. Na víkend 18.-19. července 2015 je pro vás však připravena tak trochu jiná prohlídka – prohlídka vodního systému kláštera.

Prohlídka vodního systému
Prohlídka vodního systému

Pod budovou kláštera se v podmáčené půdě nachází asi 5100 dubových kůlů, na kterých je položen dubový rošt. Teprve na této dřevěné konstrukci spočívá základové zdivo konventu. Aby nedocházelo k poškozování dubové konstrukce, byla takto zakonzervovaná vodou, tím bylo zabráněno přístupu vzduchu.

Klášter Plasy
Klášter Plasy

Voda byla systémem kanálů do základů budovy přiváděna úmyslně, čímž se klášter v Plasích liší od mnoha historických budov z dané doby, kde byla voda primárně odváděna tak, aby základy byly co nejsušší. V budově se pod hlavním schodištěm nachází dvě vodní zrcadla - nádrže, kde je možné základový rošt pod vodní hladinou spatřit na vlastní oči. Prohlídka není vhodná pro děti mladší deseti let a pro osoby s klaustrofobií.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz