Současný slovenský film se představí v říjnu v českých kinech


Od 16. října se bude v českých kinech konat druhý ročník přehlídky toho nejzajímavějšího ze současné slovenské kinematografie. Diváci budou moci navštívit tři celovečerní snímky.

V kategorii hraných filmů to bude drama Jaro Vojtka Děti, které je složeno ze čtyř příběhů o vztazích mezi rodiči a dětmi. Hrdinové v něm hledají cestu ke svým nejbližším a při tom musejí překonávat řadu překážek, ať už je to nemoc, zrada nebo odloučení.

Dalším celovečerním snímkem bude dokumentární esej V tichu, která se inspirovala osudy židovských hudebníků za druhé světové války. Snímek natočil režisér Zdeněk Jiráský, oceněný Českým lvem za drama Poupata. Přehled celovečerních filmů uzavírá dokument s animovanými prvky Felvidék – Horná zem. V tomto autobiografickém snímku hledá režisérka Vladislava Plančíková své kořeny, naráží při tom i na události druhé světové války či na složitost slovensko-maďarských vztahů. A co neřeknou pamětníci nebo co neobjeví v archivních materiálech, dotvoří animovaným vyprávěním.

Kromě celovečerních snímků čeká na diváky kolekce krátkých animovaných filmů, které budou tvořit samostatný program.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz