SMRT v Národním muzeu


Národní muzeum připravilo výstavu s názvem SMRT, představuje jí jako nedílnou součást života. Výstava v Nové budově Národního muzea je otevřena každý den od 10 do 18 hodin a to až do 8. listopadu 2015.

ilustační foto
ilustační foto

Tato expozice představuje smrt jako nedílnou součást života, která je v dnešní době spíše vytěsňována na okraj společenského vědomí na jedné straně, a banalizována v populární kultuře ve formě akčních filmů nebo počítačových her na straně druhé. Nenutí vás tento kontrast k zamyšlení?

Dračí lodě - ilustrační foto
ilustační foto

Výstava se zaměřuje i na vznik života a s ním spjatý koloběh v přírodě. V případě člověka pak na okolnosti jeho fyzického zániku i na nejrůznější kulturní aspekty spojené s koncem(?) bytí. K vidění jsou zajímavé exponáty z oblasti přírodovědy a archeologie ale i zajímavé předměty dokládající měnící se přístup ke smrti v celé naší historii.

ilustační foto
ilustační foto

Vystaveny jsou i rekonstrukce jednotlivých typů hrobů včetně jejich výbavy, jako jsou nálezy ze skříňkového hrobu z pozdní doby kamenné nebo egyptská mumie dítěte. Rozmanitost podob smrti dokazují různé typy paleopatologických nálezů na lidských kostrách, ale i popravčí meč z roku 1720 nebo mučicí nástroje. Proces loučení se se zemřelými pak dokládají ukázky pohřebních a smutečních oděvů, křížů, rakví a liturgických knih.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz