Sláva, nazdar výletu


Ukončení turistické sezony ještě neznamená, že se nedostanete na žádný zámek či hrad. O víkendu, kdy nás čeká celkem hezké podzimní počasí, se chystáme navštívit jeden z mnoha zámků otevřených i mimo sezonu, a to hned jeden z nejkrásnějších – zámek Hluboká nad Vltavou.

Zámky otevřené i mimo sezonu najdete: zde.

  

 

„Na Hluboké kdysi dávno bydlel pastýř a od rána do večera jenom nadával a vypouštěl z úst samé kletby. Lidé ho varovali, aby přestal, nebo ho postihne boží trest. Radám se jenom smál a jednou přišel den, kdy proklel sebe i celý svět. Nebesa ho potrestala – proměnil se v kámen společně se svým stádem."
Obchodní ředitel si po přečtení této pověsti výlet rozmyslel – jako velký sparťan totiž tuší, že se v sobotu, kdy hraje jeho Sparta ligový šlágr podzimu v Plzni, kletbám nevyhne. Dal proto přednost klidu domova a sledování TV. (Více o fotbale: zde)

 

To já se naopak těším, že potkám českého Ghost Ridera, o kterém je pověst, O ohnivém myslivci:
„Ta vypráví o hajném, který se s pytláky nijak nepáral. Měl vysokou hubenou postavu a rozčepýřené vousy. Naháněl strach i obyčejným lidem, kteří nešli z obavy do lesa ani pro houby nebo větvičky. Jednoho dne zemřel během prudké bouřky, když na něho spadl strom. Nikdo jeho smrti nelitoval, ale on nedal pokoj ani po svém skonu. Vracel se na svět zahalený plameny, pobíhal po lese a zjevoval se lidem. Nečinil však jen zle, některé vyděsil a jiným pomáhal. Avšak jednou starý výměnkář vyřkl po velkém leknutí nahlas ›Spas, Bože, mne i jeho!‹ Vzápětí plameny uhasly, myslivec se proměnil v bílou holubičku a letěl k nebi. Od této doby ho již nikdo neuviděl."

 

Další z pověstí, která se váže k zámku Hluboká nad Vltavou, je v přeneseném slova smyslu o naší korektorce Elišce, která je přesně taková jako studánka v pověsti (a která se při čtení tohoto textu celá zbarvila doruda – pozn. kor.).
„Jednalo se o pramen, vyvěrající ze svahu za Hamrem, přezdívaném „Dobrá voda“. Během častých povodní se voda ve studních naplnila špinavou vodou a zapříčinila řadu chorob. Ovšem Samaritánka zůstala vždy čistá a nezakalená. Majitel zámku Ondřej Ungnad ze Suneku zde nechal vybudovat kapličku Samaritánku. Později se rozmohlo tvrzení o tom, že kdo pil ze Samaritánky, uzdravil se."

Jak výlet dopadl, jakou pověst bude moci Kultura.cz potvrdit, nebo vyvrátit, se dozvíte v dalším článku, který pro vás již brzy připraví redakce našeho webu.

Vážněji o Zámku Hluboká: zde


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz