Rohanský betlém uvnitř i na nádvoří zámku Sychrov


Sychrovský zámek představil o prvním adventním víkendu nový betlém v životní velikosti, který je částečnou replikou původního rohanského.

V zámeckém depozitáři je léta opatrován a ochraňován původní sychrovský betlém, který byl pro šlechtickou rodinu Rohanů zhotoven sochařem Josefem Záchuňským z Husy na počátku 20. století. Betlém je návštěvníkům ukazován pouze při adventních prohlídkách, neboť je nejenom umělecky, ale i historicky vzácným mobiliářem sychrovského zámku.

 

Před časem vzniknul nápad zhotovit kopii rohanského betlému, ale v životní velikosti a umístit tento nový betlém na nádvoří zámku, kde by byl jednak součástí adventní výzdoby objektu, ale také by potěšil ty návštěvníky, kteří na vánoční prohlídky zámku nechtějí, nebo nemohou (rodiny s malými dětmi, návštěvníci, kteří se bojí prochladnutí ve studeném objektu apod.).

Ke spolupráci bylo osloveno Střední odborné učiliště nábytkářské a Střední škola tvorby a designu nábytku v Liberci v čele s ředitelem školy Mgr. Václavem Tichým. Betlém na nádvoří zámku v životní velikosti zhotovili studenti druhého ročníku na základě dodaných fotografií. Jedná se o volné zpracování, kdy figury nejsou plastické, ale ploché.

V první etapě byl zhotoven chlév s volkem a oslem, kometa a figury Marie, Josefa a Ježíška. Každým rokem budou doplňovány další postavy. Betlém o rozměrech 2,5 x 6 x 2,80 m (výška) je zhotoven ze smrkového dřeva, figury z voděodolné překližky, malba je provedena akrylátovými barvami. „V současné době nám v betlému chybí ještě pět figur, které by zde dle původní předlohy měly být. Předpokládám, že kompletní betlém bude během dvou – tří let a následně uvidíme, zda jej tak necháme, nebo dáme prostor studentům k vytvoření dalších postav“, dodává k novince na nádvoří kastelán Sychrova PhDr. Miloš Kadlec.

Návrh, design a malby byly provedeny pod vedením ak. mal. Petra Krause, truhlářské a tesařské práce byly realizovány pod vedením pana učitele Davida Belšána. Betlém bude na sychrovském nádvoří k vidění do Tří králů, po tomto datu bude uschován a vystaven – již s dalšími figurami – opět v adventním období roku 2015. Původní rohanský betlém je k vidění na prohlídkové trase zámku a to do stejného data.

 

 


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz