Režisér Janek zmapoval 50 let Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary


Český kameraman, střihač a především pak režisér Miroslav Janek natočil unikátní dokument o historii padesáti ročníků Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Mezinárodní filmový festival
Mezinárodní filmový festival

Letos nás čeká jubilejní, již padesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Režisér Miroslav Janek natočil k této výjimečné příležitosti unikátní dokument. Premiéra snímku Filmová lázeň proběhne na zahájení letošního jubilejního festivalu na karlovarské Mlýnské kolonádě. Festival jej poté uvede ještě jednou v sekci Návraty k pramenům.

Miroslav Janek
Miroslav Janek

Sedmdesátiminutová Filmová lázeň nabízí dosud neznámá dobová videa, rozhovory s pamětníky dávných ročníků a zajímavé historické postřehy ze zákulisí festivalu. Janek musel zmapovat archivy a až do roku 1946, kdy se festival konal poprvé. Že vám nesedí počty? Ano, je to tak, festival své padesátiny díky zvratům a událostem 20. století neslaví po 50 letech, ale až o 19 let později.

Claudia Cardinale
Claudia Cardinale

V Jankově dokumentu vystupuje kromě jiných například publicista pamatující zrod Československé nové vlny Antonín Jaroslav Liehm, bývalí ředitelé festivalu Ladislav Kachtík a Jiří Janoušek, Jaroslav Weigel, který působil dlouhá léta jako grafik festivalových listů, či Wolfgang Háma, který byl po dvacet let ředitelem Grandhotelu Pupp. Filmová lázeň nabídne dokonce i záběry zachycující slavné americké herce Tonyho Curtise nebo Henryho Fondu, či italskou legendu a symbol 60. let Claudii Cardinalovou.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz