Rezervace divokých koní v Milovicích


V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů. Tušili jste vůbec, jak jsou vzácní a užiteční?

Divoce žijící koně

Milovice jsou jedním z mnoha bývalých vojenských prostorů v České republice, kde se díky působení armády v minulých desetiletích zachovala bohatá biodiverzita. Činnosti vojáků jsou totiž do jisté míry podobné přirozenému narušování homogenních porostů, které v přírodě po tisíciletí prováděli velcí kopytníci.

Divoce žijící koně

Bez tohoto působení by lukám bohatým na ohrožené druhy motýlů, ptáků a další druhy živočichů hrozil zánik. Postupně by zcela zarostly dřevinami a agresivními druhy travin. Vojáci jsou však už nějakou dobu pryč, ale co teď?

Divoce žijící koně

Návrat divokých koní je součástí projektu zaměřeného na záchranu ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev v Milovicích, potažmo záchranu zdejší mimořádně pestré motýlí a jiné fauny, stejně jako vzácné flóry. Zvířata, která patří v Evropě, včetně České republiky, k původním živočišným druhům, byla na kontinentu vyhubena člověkem. Divoce žijící koně však přežili v drsném horském prostředí Exmooru v Británii, odkud k nám také letos dorazili.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz