Rabštejn nad Střelou - nejmenší historické město Česka i Evropy


Nejmenší město v České republice, ale i v Evropě – Rabštejn nad Střelou se nachází uprostřed lesů, stranou současných hlavních cest na hranici Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého kraje.

Městečko Rabštejn

Městečko Rabštejn se nachází 7,5 kilometru od Manětína, nad pravým břehem řeky Střely, uprostřed přírodního parku Horní Střela. Dominantou městečka je barokní zámek se zříceninou gotického hradu ze 14. století, městské opevnění a klášter servitů s přilehlým kostelem Panny Marie Sedmibolestné.

Městečko Rabštejn

Ve městě se nachází soubor lidových domů s roubenou a hrázděnou architekturou. Zajímavou stavbou ve městě je mlýn U Lišáků se šindelovou střechu. Kamenný most postavený přes řeku Střelu je technickou památkou. Před ním stojí kamenný smírčí kříž z roku 1584. Obec byla v roce 1992 vyhlášena městskou památkovou rezervací.

Městečko Rabštejn

Hrad Rabštejn se tyčí nad pravým břehem řeky Střely. První zmínky o něm pocházejí z roku 1269, kdy se o rozšíření hradu postaral Oldřich Pluh z Rabštejna, oblíbenec krále Jana Lucemburského. Na hrad navazuje městské opevnění z první poloviny 13. století. Hradní zříceniny jsou volně přístupné, barokní zámek slouží rekreačním účelům.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz