Prohlédněte si stěžejní dílo funkcionalistické architektury – Vilu Tugendhat


Vila vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Vila Tugendhat

Jedná se o první objekt moderní architektury v České republice a čtvrtý ve světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO. Stalo se tak v roce 2001. K vile patří i přilehlá zahrada. Vila je označována, spolu s německým pavilónem v Barceloně za nejvýznačnější předválečné dílo Miese van der Rohe a stavbu, která určila nová měřítka moderního bydlení.

Vila Tugendhat

Vnitřní vybavení domu navrh Ludwig Mies van der Rohe se svými spolupracovníky Lilly Reichovou a Sergiem Ruegenbergem. Nábytek byl převážně z trubkové a pásové oceli a z ušlechtilého dřeva. Jediným uměleckým dílem v interiéru byla plastika dívčího torza od Wilhelma Lehmbrucka z roku 1913.

Vila Tugendhat

Manželé Tugendhatovi obývali vilu pouze do roku 1938, kdy byli jakožto Židé nuceni opustit pod hrozbou německé expanze Československo. V roce 1969 byl dům zapsán do Státního seznamu kulturních památek. V 80. letech proběhla velká rekonstrukce. Od počátku 90. let do roku 1994 sloužila stavba komerčním účelům. Nyní je pod záštitou Muzea města Brna vila zpřístupněna všem zájemcům jako památník moderní architektury.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz