Představení nové divadelní sezóny v Divadle Kalich


Na 4 000 představení pro 1,5 milionu diváků, tucet vyprodukovaných muzikálů, 24 činoherních premiér, cena Thálie i několik nominací na ni doprovází patnáct let existence pražského Divadla Kalich, kterou v listopadu 1999 zahájila premiéra muzikálu Janka Ledeckého Hamlet.

Na dnešním setkání s novináři nejprve vystoupil producent a majitel této soukromé scény Michal Kocourek. Pak se slova ujal tiskový mluvčí divadla Jaroslav Panenka a postupně s protagonisty představil novinky, které nás v sezoně 2014/2015 čekají.

Žena za pultem 2: Pult osobnosti , Ani spolu, ani bez sebeKaždý den šťastný den!Horečka sobotní noci Narozeninový galakoncert 15 let bez dotacíTajemstvíPodivný případ se psem

 

Žena za pultem 2: Pult osobnosti

Premiéra hry Žena za pultem 2: Pult osobnosti nás čeká v Divadle Kalich 23. 9. 2014. Legendární vševědoucí levicová prodavačka se vrací ve vizionářské komedii, která na divadelních prknech svede dohromady čtyři osobnosti české divadelní scény: autora Petra Kolečka, režiséra Davida Drábka a herecké legendy Jiřího Lábuse, Oldřicha Kaisera.

A o čem představení je?

"Jak to dopadne, až komunisti vyhrají volby. Vlastně taková vize jako ve slavném filmu Den poté," vysvětlil Jiří Lábus. "A po volební kampani, kdy počítáme, že dostaneme párkrát přes ‘držku’, se na to vykašleme."

Každého asi napadne, co hra provede s diváky, kteří se za komunistickou minulostí ohlížejí s nostalgií?

"Nejspíš to pro ně nebude úplně lehké ji skousnout. Možná se už o přestávce vyplíží poplakat a zanadávat ke starým výtiskům Rudého Práva. Ale stačí si připomenout některé výroky současných představitelů komunistické partaje a jejich výklad nedávných dějin. Proti tomu je hra slaboučký odvárek a chtělo by to spíše ještě přitvrdit," konstatoval Oldřich Kaiser. 

 

Ani spolu, ani bez sebe 

Vždy krásná a milá Jana Paulová představila velký komediální hit současné Paříže Ani spolu, ani bez sebe, který bude mít premiéru v divadle Kalich 27. 1. 2015. Po Janině boku se v něm představí Petr Halíček, herecký talent z Městského divadla v Mladé Boleslavi.

Na komedii Ani spolu, ani bez sebe jsme se ptali Jany Paulové:

Čím vším vás hra zaujala?

"Je vtipná, chytrá a líbí se mi její téma – že lidé, kteří k sobě mají blízko, mohou mít k sobě tak složitou cestu."

Hru jste objevila nedávno v Paříži, kam jste na ni zajela. Dokázala jste ji vnímat jako běžný divák?

"Já už málokdy dokážu hry, které se chystáme uvést, vnímat jako obyčejný divák. I tentokrát jsem ji v duchu přerežírovávala, aby se jí bavilo české publikum."

 

Každý den šťastný den! 

Na samém sklonku uplynulé sezóny uvedlo Divadlo Kalich premiéru vydařené komedie estonského herce, dramatika a slavného písničkáře Jaana Tättea Každý den šťastný den! S Bárou Hrzánovou v hlavní roli ženy v nejlepších letech, která se rozhodne řešit manželskou nudu experimentem s bigamií. Režie se ujala, a nutno říct že skvěle, Lída Engelová. První repríza již 18. 9. 2014

O hře jsme mluvili s Bárou Hrzánovou:

Co pro vás tato hra znamená?

"Především spolupráci s režisérkou Lídou Engelovou, se kterou jsem se do té doby pracovně nesetkala. Naučila jsem se díky ní spoustu nových dovedností, což je pro toto povolání vzácné. Divadlo hraju už hodně dlouho, a tak se čím dál tím méně potkávám s někým, kdo by mi předal nějakou novinku, o níž jsem nevěděla. Právě za to Lídě Engelové děkuji."

Co můžete prozradit o své hrdince?

"Ta paní je velice inteligentní, přitažlivá, hodná a nesmírně milující. Jenže se dostane do manželské krize. Ne že by jí někdo ubližoval, naopak má krásnou rodinu, ale také pocit, že pokud se něco nestane, její duše umře dřív než její tělo. Takže ta duše potřebuje protřepat, proto moje hrdinka učiní patřičné kroky. Musím říct, že je v nich velmi vynalézavá a určitě ne konvenční. Nicméně jedná velice fér, s otevřeným hledím, což se mi na ní líbí."

 

Narozeninový galakoncert 15 let bez dotací

V pondělí 3. listopadu 2014 oslaví Divadlo Kalich 15 let své existence velkým narozeninovým galakoncertem, kterým chce poděkovat všem svým divákům za ohromnou přízeň, díky níž funguje po celá ta léta bez dotací od města či státu.

"Na koncertě se můžete těšit na ty největší pěvecké i herecké osobnosti našeho divadla, vystoupí přes 50 účinkujících a během večera zazní nejoblíbenější hity z muzikálů, které jsme uvedli. Program začne v 18 hodin, konec je plánovaný po 22. hodině. Přestávky budete moci vyplnit sklenkou na rautu v prostorách před divadlem, na němž bude možné setkat se s vystupujícími osobnostmi i hosty," zve diváky Jaroslav Panenka, tiskový mluvčí divadla.

 

Tajemství

Stejně jako v loňské sezóně v případě muzikálu Touha vychází i v této sezóně aktuálně Divadlo Kalich vstříc četným žádostem fanoušků a vrátí na repertoár v omezeném setu kultovní muzikálové drama Tajemství. Druhý muzikál Daniela Landy si v ničem nezadal s ohlasy na jeho první titul – Krysaře.

Tajemství má za sebou desítky repríz před vyprodaným hledištěm. CD s písněmi z muzikálu i DVD se záznamem celého představení byly oceněny Multiplatinovými deskami a kritika psala o výjimečném uměleckém počinu.

Tajemství je napínavým mystickým příběhem, v němž se kolem hlavních hrdinů začínají dít nevysvětlitelné věci a oni postupně, společně s diváky, přicházejí na to, proč k těmto událostem dochází.

Návrat muzikálového dramatu v omezeném počtu repríz již 5. 2. 2015.

 

Podivný případ se psem

Na duben 2015 se připravuje premiéra hry Podivný případ se psem s Jiřím Mádlem v roli matematického génia a autisty. Knižní bestseller Marka Haddona zdramatizoval Simon Stephens, inscenaci připraví režijní tandem SKUTR.

"K této látce cítím ohromný dluh, závazek, byla pro mě inspirací pro můj film Pojedeme k moři. Navíc zpátky na divadlo se mi už delší dobu chtělo a v Divadle Kalich mi šli tak ohromně na ruku v rámci logistických komplikací a vůbec byli natolik vstřícní, že nebyl jediný důvod se do toho nepustit," poznamenal Jiří Mádl.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz