Pražský bunkr Folimanka je pro veřejnost znovu otevřen v roce 2015


Městská část Praha poprvé v historii otevřela veřejnosti kryt civilní ochrany Folimanka, který byl za minulého režimu postaven jako útočiště civilního obyvatelstva v případě ohrožení, na podzim roku 2014. Tento prostor byl v minulosti obestřen rouškou tajemství a veřejnosti jeho labyrint chodeb zůstal utajený. Den otevřených dní probíha jeden den v měsíci i v roce 2015.

Termíny prohlídek pro veřejnost v roce 2015

Návštěvním dnem je vždy sobota, kryt bude otevřen v čase 9:00 - 15:00 hodin

17. ledna
14. února
14. března
18. dubna
16. května
13. června
18. července
15. srpna
19. září
17. října
14. listopadu
19. prosince

Kryt Folimanka bude ve vybrané dny volně přístupný, takže každý návštěvník si může zvolit libovolnou délku prohlídky i tempo,  které mu vyhovuje. Na místě bude zájemcům poskytován výklad o historii i současnosti bunkru.

Dlouhé zdi v bunkru nyní zdobí výstava fotografií z dalších bunkrů v metropoli. Těch bylo v Praze kolem osmi stovek, většina z nich ale už není v provozu. Srovnatelně velkých krytů je ale ve městě jen deset. Největší je v Bryksově ulici v Praze 14, vejdou se do něj bezmála tři tisíce lidí. Expozice je průběžně doplňována ve spolupráci se Speleologickým klubem Praha a Správou služeb hlavního města Prahy, která pro Městskou část Praha 2 zajišťuje údržbu objektu. 

V Praze je téměř 800 krytů civilní ochrany, z nichž bunkr Folimanka patří k těm největším. Má kapacitu 1300 osob, rozlohu 1332 m², pancéřové dveře, vlastní studny a vlastní funkční agregát o výkonu 30kW. Je osvětlený, vytápěný, okysličovaný takzvaným přetlakem a v udržovaném stavu. Nyní po dlouhých desetiletích ticha se v něm tedy ozývají lidské hlasy, naštěstí ne proto, že by se naplnil původní účel této podzemní stavby. Současně je však stále připraven sloužit původnímu účelu.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz