Prázdninový výlet do Litomyšle – skvostu východních Čech


Litomyšl je krásné starobylé východočeské město s malebným historickým centrem. Zdejší zámek patří mezi nejvýznamnější renesanční památky České republiky a je zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO!

Litomyšl
Litomyšl

V rámci dvou prohlídkových okruhů si můžete na zámku v Litomyšli prohlédnout například zámecké divadlo s jedinečným souborem jevištních dekorací a kulis, které patří k nejstarším dochovaným památkám tohoto druhu v Evropě. Připravena je i speciální trasa pro rodiny s dětmi. Velký zájem je i o prohlídku zámecké věže a tajemného podzemí, jehož chodby se táhnou jak pod zámkem, tak pod parkem a pivovarem. Vnější zdi zámku pokrývá sgrafitová výzdoba, která je považována za nejkrásnější na území bývalé rakouské monarchie. Nachází se na ní na osm tisíc psaníček. Každý motiv je originál a neopakuje se. Výjimkou jsou tři psaníčka, zdobená motivem klíče. Pověst praví, že ten, kdo všechny tři klíče v bohaté fasádě najde, prožije šťastný a dlouhý život.

Zámek Litomyšl
Zámek Litomyšl

Z Litomyšle pochází spousta známých osobností, například spisovatel Alois Jirásek, autorka proslulé kuchařky Magdaléna Dobromila Rettigová nebo Bedřich Smetana. Poslední jmenovaný se narodil 2. března 1824 v budově zámeckého pivovaru jako jedenácté dítě v rodině místního sládka. Umělcovu památku připomíná Štursův pomník, odhalený roku 1924 na dnešním Smetanově náměstí, i prohlídka Smetanova rodného bytu v prostorách pivovarské budovy. Expozice se zaměřuje na dobu hudebníkova dětství a přibližuje život celé rodiny Smetanových.

Portmoneum Litomyšl
Portmoneum Litomyšl

Za návštěvu v krásné Litomyšli stojí také Regionální muzeum sídlící v barokní budově bývalého gymnázia nebo Portmoneum – muzeum Josefa Váchala. K prohlídce vybízí také historické centrum města s řadou zajímavých renesančních a barokních domů. Za pozornost stojí zejména dům U Rytířů, který získal svůj název podle dekorativní výzdoby na fasádě.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz