Praha se v červnu promění v jednu velkou site-specific scénu


Divadlo v netradičním prostoru. Umělecké dílo vytvořené pro konkrétní místo a čas. To jsou definice unikátního site-specific fenoménu, který slibuje netradiční umělecký zážitek. V červnu v Praze!

Site-specific
Site-specific

Bleskově se rozvíjející fenomén site-specific divadla je reakcí na ztrátu pevné vazby s místy v moderní společnosti. Objevuje prostory, které dříve byly nedílnou součástí každodenního životního působiště, avšak v hektické současnosti ztratily většinu kontaktu s rytmem městského člověka. Umělci považují za velmi důležité tato místa objevovat, oživovat a znovu nacházet jejich význam.

Site-specific
Site-specific

Velká část představení šitých na míru konkrétním lokalitám jde však ještě mnohem dále a otevírá i významné společenské problémy. Divák vtažený do děje a prostředí je vybízen k odpovědím a k řešení problémů, které se ho bezprostředně týkají. Site-specific představení je tak díky své povaze velmi vhodným nástrojem k zapojení obyvatele města do diskuze týkající se přeměny veřejného prostoru.

Site-specific
Site-specific

A jakáže známá pražská místa se v červnu promění v jeviště? Zajímavým zážitkem bude například návštěva Malostranské mostecké věže, kde libanonská parta představí tradiční lokální zvyk svého národa. Jde o způsob donášky jídla do horních pater domů prostřednictvím provazu s připevněným vědrem. Pro silnější povahy bude určen český interaktivní projekt s názvem Play Underground, který se uskuteční v garážích Národního divadla. Ten formou videowalku zapojí vždy tři diváky do scény jako vystřižené z akčního filmu. Místo vhodné pro divadelní performance je rozhodně i Vltava. Pokud budete chtít vidět instalaci australských tvůrců, budete si muset ráno přivstat. Tady totiž půjde o romantickou projížďku na lodičkách probouzející se Prahou se zajímavým zvukovým doprovodem.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz