Po stopách politických vězňů kolem Příbrami


V okolí památníku Vojna vzniklo sedm informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů.

Po stopách politických vězňů

Naučná stezka Po stopách politických vězňů se nachází v okolí Památníku Vojna, nedaleko obce Lešetice u Příbrami. Zároveň spojuje město Příbram, poutní místo Svatá Hora a Památník Vojna, jedno z vězeňských zařízení komunistického režimu. K orientaci mezi panely napomáhají směrovky, stejně tak i aplikace Paměť národa, která je zdarma ke stažení.

Po stopách politických vězňů

Na stezku Po stopách politických vězňů můžete vyrazit od vlakového nádraží v Příbrami, kde najdete první příběh jednoho z politických vězňů, který popisuje své pocity po propuštění. Od úvodního panelu vede trasa na Svatou Horu. Můžete tak absolvovat skutečnou cestu uličkami města jako tento vězeň, který sem přišel poděkovat Panně Marii za přežití.

Po stopách politických vězňů

V Lešticích je ideální začít téměř šestikilometrový okruh naučné stezky, který spojuje místa v okolí Památníku Vojna. Můžete ho absolvovat pěšky nebo na kole, bez problémů ho zvládnou i rodiny s dětmi. Informační panel v Lešeticích je přímo na cestě k Památníku Vojna. Tuto cestu vybudovali právě chovanci tábora Vojna v letech 1949–51, některým se podařilo během stavby uprchnout. Dále cesta stoupá po silnici přes železniční trať k dalšímu z panelů.

Po stopách politických vězňů

Poté stezka pokračuje podél ostnatých drátů až k lesní křižovatce, kde odbočíte doprava. Po lesní pěšině se dostanete k dalšímu zajímavému zastavení již v části Příbram – Žežice, kde se dozvíte o nesnesitelných podmínkách panujících v táboře v zimě. Tady už se nacházíme skoro u konce. Po absolvování vašeho mrazivého dobrodružství se můžete občerstvit v nedaleké restauraci.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz