Po stopách Alfonse Muchy


Alfons Mucha byl excelentní malíř a grafik, jeden z nejvýznamnějších představitelů evropské secese. Jeho obrazy jsou dobře známé, snové krásky s květinami zarámované v romantických scenériích vídáme v kalendářích, na plakátech, nebo dokonce na obalech od čokolád či likérů. Nemožno neznat ani jeho významné dílo, Slovanskou epopej.

Mucha-obraz
Mucha-obraz

Slovanská epopej je kolekce obrovských pláten ilustrujících historii Slovanů. Finanční podporu pro toto dílo získal Mucha ve Spojených státech, od R. Crane, jistého amerického průmyslníka a diplomata, dobrého přítele Masarykových. Na kolekci pláten začal Mucha pracovat roku 1910. Velmi pečlivě kvůli tomu studoval kulturu Slovanů a dokonce se vydal na studijní cestu po Rusku, Polsku, Srbsku a Bulharsku. V roce 1919, když vystavil v pražském Karolinu prvních jedenáct pláten, se dočkal nevšedního ohlasu. Slovanská epopej však zůstala nedokončená. Mucha zemřel krátce před svými 79. narozeninami v červenci roku 1939 na zápal plic. Monumentální plátna jsou dnes vystavena dle umělcova přání v Praze, v prostorách Národní galerie ve Veletržním paláci.

Alfons Mucha
Alfons Mucha

Nedaleko Václavského náměstí v barokním Kaunickém paláci se pak nachází Muzeum Alfonse Muchy. Jedná se o vůbec první muzeu na světě věnované životu a dílu proslulého představitele secese. Expozice muzea podává souhrnný pohled na výtvarné dílo Alfonse Muchy. Pozornost je pak soustředěna především na jeho pařížské období, které je světově nejproslulejší. Zde pak můžete vidět ucelený soubor plakátů, v čele s nejvýznamnějšími plakáty pro Sarah Bernhardt, legendární francouzskou herečku konce 19. století. Součástí expozice je také krátký dokument.

Slovanská epopej
Slovanská epopej

A jestlipak vlastně víte, kde se proslulý český malíř narodil..? Ano v Ivančicích! Město Ivančice se nachází v okrese Brno – venkov a od roku 2003 představuje všem zájemcům expozici věnovanou Alfonsi Muchovi. Expozice sídlí přímo v budově, kde se umělec narodil, a kromě jeho tvorby a drobných osobních předmětů jsou zde umístěny i dvě kopie pamětních desek, které Město Ivančice darovalo Paříži a New Yorku při příležitosti 60. výročí Muchova úmrtí a 140. výročí jeho narození.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz