Po jihočeských zříceninách


Borotín, Choustník, Kozí Hrádek…

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Krásné počasí posledních dnů přímo vybízelo k nějakému dobrodružství. S kamarádkou Terkou jsme vyrazily na chatu jejích rodičů do jihočeských Sudoměřic u Tábora. Plán byl jasný - grilovačka, kolo a nějaká ta kultura!

Jihočeský kraj
Jihočeský kraj

Jelikož výběr výletu byl na mně (stejně jako nákup, vaření, úklid a tak dále – já jsem prostě kamarádka roku!), zasedla jsem za příjemného večera do pergoly k notebooku a dala se do prozkoumávání okolí. Až mě překvapilo, kolik jsem v souvislosti s hledáním památek v jihočeském kraji objevila zřícenin hradů, a nutno podotknout, že všechny byly přímo kouzelné. Bylo tedy jasno, navštívíme některé z nich, a to ty k nám nejblíže, protože kamarádka Terka alias řidička tohoto zájezdu, není řidičkou jako takovou moc dlouho a … No o tom si ještě počtete.

Hrad Borotín
Hrad Borotín

Zřícenina hradu Borotín se nachází necelých 5 kilometrů od obce Sudoměřice u Tábora, tedy zhruba 15 kilometrů od města Tábor. Tento výlet jsme absolvovaly jako první, hned v úterý dopoledne a to na kole. Příjemnou lesní cestou a pak menším výšlapem jsme se dostaly přímo až k samotné zřícenině, která je běžně dostupná, celoročně a zdarma. Je tam vážně nádherně! Ukázalo se, že jsem asi milovník středověkých ruin a jejich osamělého kouzla, stejně jako Karel Hynek Mácha, který na Borotín jezdíval relaxovat a čerpat inspiraci, což připomíná pamětní deska na jednom ze základních kamenů, které tu stojí.

Hrad Chroustník
Hrad Chroustník

Po návratu domů proběhla rychlá svačina a káva a pokračovaly jsme! Tentokrát autem a na zříceninu hradu Choustník, která se nachází 30 kilometrů od naší chaty, od města Tábor to pak dělá necelých 17 kilometrů. Po třech hádkách s navigací, celkem asi 10 minutách jízdy pozpátku, jednom odbočení do protisměru a jednom otočení se přes čtyřproudovku jsme v pořádku dorazily do cíle, hurá! Strašně ráda bych vám o zřícenině hradu Choustník řekla více, jenže… k naší smůle… zavřeno! Z toho plyne ponaučení: vždycky se, a to velmi pozorně, podívejte na otevírací dobu! Že je krásně ještě neznamená, že mají všude otevřeno. Na Choustník až o prázdninách, vážení.

Kozí Hrádek
Kozí Hrádek

Poslední zastávka: Kozí Hrádek. Nedaleko města Sezimovo Ústí, 10 minut cesty autem od Tábora, se nachází zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek. Ta byla pro svou spojitost se životem církevního reformátora Jana Husa dne 30. března 1962 prohlášena za národní kulturní památku. Kozí Hrádek je otevřen od května do října a vybírá se zde vstupné, 30 korun základní a 20 korun snížené vstupné pro studenty a seniory. Přivítá vás zde velmi příjemná paní, na které jde poznat, že má k místu vztah, ráda vám odpoví na všechny vaše otázky, vyfasujete od ní plánek prohlídky a fotografii původního hradu. Kozí Hrádek máte kompletně projitý za zhruba 5 minut, my tu však strávily déle jak půl hodiny, má to tady takovou specifickou atmosféru!

Restaurace hotel Gold
Restaurace hotel Gold

Pokud se někdy stejně jako my rozhodnete pro toulky jihočeským krajem, určitě budete mít také hlad! Potom mi dovolte doporučit vám výbornou restauraci. My jsme se po cestě zpět na chatu zastavily na pozdní oběd a brzkou večeři zároveň v obci Chotoviny. Zde se nachází Hotel Gold s restaurací. Krásný kamenný interiér, příjemná obsluha a hlavně skvělé české jídlo za super ceny. Za 150 korun jsme si poručily obrovské kachní stehno pečené na jablkách, porci červeného zelí (výborné, VÝBORNÉ!) a 4 bylinkové knedlíky. S kamarádkou jsme se shodly, že jsme se takhle dobře dlouho nenajedly a že sem rozhodně ještě zavítáme. Potkáme se?

Text: Tereza Kanková


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz