Po Česku za větrnými mlýny


Větrné mlýny mají své specifické kouzlo, že? Věděli jste, že nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Kde?

Kuželov
Kuželov

Větrný mlýn v Kuželově

Zděný mlýn s otáčivou střechou pochází z roku 1842. Více než sto let sloužil mlýn zemědělcům z Kuželova a nedaleké Hrubé Vrbky. V roce 1946 jeho činnost úplně ustala. V roce 1973 byl převeden do správy Technického muzea v Brně, které provedlo jeho rekonstrukci a renovaci a uvedlo ho do provozuschopného stavu jako muzejní exponát. V přilehlých obytných a hospodářských budovách je zřízena expozice horňáckého bydlení a místního způsobu malovýrobního hospodaření.

Starý Poddvorov
Starý Poddvorov

Větrný mlýn Starý Poddvorov

Větrný mlýn beraního typu pochází z roku 1870. Je situován na návrší, asi 3 kilometry od obce Starý Poddvorov směrem na Čejkovice. Historie vypráví, že ho dal postavit mutěnický občan Laštůvka, který našel mezi Mutěnicemi a Hodonínem vojenskou pokladnu a stal se z něho boháč. Vlastnil v Mutěnicích několik chalup a vinohradů a v roce 1870 zbudoval nad osadou dřevěný mlýn. Mlynářské řemeslo ho však netěšilo a tak mlýn prodal Šimonu Vagundovi.

Ruprechtov
Ruprechtov

Větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou

Mlýn byl postavený roku 1873, zrekonstruovaný v letech 1994 - 1995. Větrné kolo, tzv. Halladayova turbína, patentovaná v USA, je evropskou raritou. Turbína se dnes otáčí ve výšce 16 metrů nad zemí, má průměr 10 metrů a váží asi 2 tuny. Mlýn se nachází nedaleko Moravského krasu - jeskyní a propasti Macocha, jeho návštěvu tak můžete spojit s krásným výletem po dech beroucí české přírodě.

Bukovany
Bukovany

Bukovanský mlýn

Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 metrů je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany. Kolem mlýna vyrostl areál hotelu s restaurací nabízející krajovou kuchyni, jízdy na koních, či minigolf. Areál Bukovanský mlýn je postaven na vrcholu kopce mezi obcemi Bukovany a Ostrovánky u Kyjova a je perfektní volbou pro rodinnou dovolenou.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz