Pár tipů na Čarodějnice


Noc z 30. dubna na 1. května, Filipojakubská noc, Valpružina noc, Beltine a nebo zkrátka Čarodějnice. Ať jí nazýváte jakkoliv, jedno je jisté. Tato noc patří k nejvýznamnějším pohanským svátkům, je plná tajemství a kouzel a neobejde se bez ohně a pravé nefalšované zábavy. Proč Čarodějnice slavíme, a kam byste mohli letos vyrazit, se dozvíte v následujícím článku.

Pálení čarodejnic
Pálení čarodejnic

Jedná se o velmi starý a dodnes praktikovaný lidový zvyk a zvláštní svátek. Noc z 30. dubna na 1. května byla vždy označována za magickou. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat. Také tvrdili, že se otevírají jeskyně a podzemní jámy, ve kterých jsou ukryty poklady. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stalo „pálení čarodějnic“. Zapalovala se smolná košťata a popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc na zvýšení úrody, plodnost a zdraví obecně.

"slet čarodějnc"
Čarodejnice

K Čarodějnicím dnes patří posezení s přáteli u ohně, opékání špekáčků, dobré pití, hudba, zábava a samozřejmě nějaká ta nejlépe podomácku vyrobená čarodějnice, která se po setmění nemilosrdně upálí. Spoustu zábavy si užívají hlavně, ale nejen děti. Pokud nemáte v plánu nějaký soukromý táborák a chcete Čarodějnice oslavit originálně a velkolepě, máme pro vás pár tipů!

Kapela BUTY
Kapela BUTY

Vyrazit můžete například na pražskou Ladronku, tady jde každoročně o jednu z největších čarodějnických akcí v celé České republice. Program odstartuje kolem 15:00 hodiny a bude skutečně nabitý. Těšit se můžete například na volbu MISS ČARODĚJNICE, soutěž o nejhezčí vyrobenou čarodějnici, pro nejmenší děti jsou nachystány skoky v pytli, hody na cíl a běhy na čas, vše samozřejmě v čarodějnickém stylu. Nebudou chybět koncerty populárních kapel, za mnohé uvedeme například skupinu BUTY. Zavítat můžete i na jihovýchod Prahy, na Hostivařskou přehradu, tady začíná program pro děti již od 13 hodin. Čeká na ně opékání buřtů, vyprávění pohádek a různé soutěže. Od 14:30 pak rozvlní hladinu přehrady hudební kapely a interpreti, například Jiří Schmitzer, Mňága a Žďorp a spoustu dalších.

Kapela Horkýže slíže
Kapela Horkýže Slíže

Pokud jste z Brna a okolí, rozhodně neváhejte a jeďte oslavovat na Čarodějáles 2015. Jde o již 8. ročník tohoto festivalu, který se koná v areálu Riviéra v Brně. Nebude chybět nic z toho, co k této noci patří. Na dvou podiích vystoupí například skupina The Feud, Horkýže slíže, MIG 21, TATA BOJS nebo třeba Vojta Dyk & B-SIDE BAND. Stejně jako v minulých ročnících, i letos odborná porota vybere z příchozích čarodějek tři nejhezčí, a ocení je – hlavní cenou je pobyt v horské chatě v Rakousku, tak dívky, neváhejte!

Lampionový průvod
Lampionový průvod

Do Liberce se můžete vypravit na tradiční lampionový průvod spojený s pálením čarodějnic. Ten vyjde ve čtvrtek 30. dubna ve 20.00 hodin z náměstí Dr. E. Beneše a zamíří do Dětského koutku v Lidových sadech, kde na vás bude čekat další doprovodný program.

Ohňostroj - ilustrační foto
Ohňostroj - ilustrační foto

Jste-li z Hradce Králové, Pardubic a okolí, přijďte se pobavit a užít si největší pálení čarodějnic ve Východních Čechách pod Kunětickou horou. Akce Let čarodějnic je jak pro dospělé, tak i pro malé ratolesti. Můžete se těšit na baviče a herce Michala Nesvadbu, pop rockovou dvojici SLZA, skladatele a zpěváka Davida Deyla, vikingské vystoupení, koňskou show, ohňostroj a nespočet aktivit pro děti (malování na obličej, skákací hrad, jízda na koni, a tak dále).

Zámek Plumlov
Zámek Plumlov

Opravdu originálně můžete se svými dětmi strávit Filipojakubskou noc na zámku Plumlov nedaleko Prostějova. Od 18:00 do 21:30 tady každou půl hodinu budou vyrážet skupinky odvážlivců na večerní prohlídku hradu, při které se setkají se skutečnými čarodějnicemi, s keltskou kněžkou, nebo dokonce s babkou kořenářkou, která pokud budete chtít, nahlédne do vaší budoucnosti.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz