Olomouc pro milovníky historie


Přátelská, zábavná, okouzlující a jedinečná – taková je Olomouc, jedno z nejkrásnějších měst střední Evropy.

Horní náměstí
Horní náměstí

Prohlídku Olomouce začněte na Horním náměstí u barokního sloupu Nejsvětější Trojice, který je zapsán na seznamu památek UNESCO. Bezprostředním podnětem k jeho vztyčení byl dopis, kterým se dva významní měšťané František Ignác Wieber a kamenický mistr Václav Render obrátili na městskou radu s návrhem na jeho zhotovení.

Olomoucký orloj
Olomoucký orloj

Neméně zajímavá je také radnice s orlojem a vyhlídkovou věží a její příběh. Na počátku 15. století žil v Olomouci hodinářský mistr Antonín Pohl, který dostal od olomoucké městské rady zakázku na zhotovení velkých hodin. Dlouho se mu však nedařilo nic vymyslet, až měl jednou podivný sen, kde se mu zjevila podoba nového orloje a jeho budoucí osud. Mistr se podle snu zařídil a orloj zhotovil. Podobně, jako v případě pražského, také olomouckému orloji se staly osudné poslední dny 2. světové války, kdy na něj jeden z vojáků hodil odjištěný granát.

Caesarova kašna
Caesarova kašna

Jedinečný je v Olomouci také soubor kašen, jež se inspirují příběhy antické mytologie. Prohlédnete si tak kašnu Caesarovu, Herkulovu, Ariánovu, Jupiterovu, Neptunovu, Merkurovu a kašnu Tritonů. Opomenout byste neměli ani četné chrámy v čele s katedrálou sv. Václava. V Přemyslovském hradu v těsné blízkosti dómu sídlí Arcidiecézní muzeum, kde je k vidění přes 300 unikátních děl včetně slavné Šternberské madony či zlaceného kočáru biskupa Troyera.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz