Okolo Máchova jezera


Kdo nebyl na Mácháči, jako by nežil! Souhlasíte? A chystáte se zavítat k osmému největšímu rybníku v ČR i letos? A věděli jste, že kolem Máchova jezera můžete objevit nespočet nemovitých kulturních památek, krásných přírodních scenérií nebo třeba největší pískovcové podzemí v Evropě?

Máchovo jezero
Máchovo jezero

Máchovo jezero je největší rybník v Libereckém kraji a osmý největší v České republice. Rozkládá se v nadmořské výšce 266 metrů, má rozlohu 284 hektarů a dosahuje hloubky až 12 metrů. Macháč je v létě jedním z nejvyhledávanějších rekreačních středisek. Čistá voda, písečné pláže a mladiství ruch v místním kempu láká ročně tisíce návštěvníků.

V blízkém okolí Máchova jezera nalezneme několik turistických lákadel, my vám několik z nich představíme. Stojí za to, tak nezapomeňte, až se vydáte rekreovat k Velkému rybníku, jak se někdy Máchovu jezeru přezdívá, udělejte si čas i na prohlídku okolí a vyrazte například na hrad Bezděz, do Zahrádek, do Božího hrobu u Velenic, na Kokořín nebo do Pekelných dolů.

Hrad Bezděz
Hrad Bezděz

Bezděz

Hrad Bezděz, nacházející se na kopci Velký Bezděz (603 m) v Dokeské pahorkatině, necelých 6 kilometrů od Máchova jezera, se hrdě řadí mezi nejzajímavější hrady v České republice. Dominují mu dvě věže. Velká věž je vysoká 40 metrů a nabízí překrásný výhled na celé okolí. Druhá věž se jmenuje Čertova věž a měří přes 20 metrů. Hrad, který se stal v 19. století inspirací pro mnoho romantických umělců, je nyní majetkem státu a je přístupný veřejnosti. Zavítat na něj můžete v sezóně každý den kromě pondělí od 9 do 16:30 hodin.

Zahrádky
Zahrádky

Zahrádky

Zahrádky je obec nedaleko České Lípy, zhruba 8 kilometrů od Máchova jezera. Oblast Zahrádecka byla vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Jsou tu totiž zachované četné roubené lidové stavby, často s vyřezávanými lichými arkádami v přízemí a s arkádovou pavlačí v patře. V osadě Karba je kromě roubenek i 209 metrů dlouhý železniční viadukt z roku 1898. Významnou památkou je i místní zámek s velmi atraktivním zámeckým parkem.

Boží hrob u Velenic
Boží hrob u Velenic

Boží hrob u Velenic

Boží hrob u Velenic na Českolipsku, zhruba 13 kilometrů od Máchova jezera, patří mezi nejvýznamnější církevní památky. Je také chráněn jako kulturní památka České republiky. Krásu této skalní kapli dodal v letech 1710-1711 lidový umělec a hospodář Schiller svými plastikami a reliéfy, které vytesal do jedné z pískovcových skal. Kaple je rozdělena do tří prostor. Proti vchodu je vytesaný oltář se schránkou pro uložení Kristova těla.

Hrad Kokořín
Hrad Kokořín

Kokořín

Hrad Kokořín naleznete ve Středočeském kraji blízko Mělníka, 15 kilometrů od Mácháče. Celý hrad se nachází na pískovcové skále nad Kokořínským dolem. Jeho dominantou je vysoká válcová věž, tyčící se do výšky 38 metrů, která je upravena na vyhlídku, a nabízí tak návštěvníkům překrásný pohled na celou krajinu. V hradním paláci mohou návštěvníci vidět ukázky středověkého bydlení s dobovými sbírkami. Kokořín je jedinečný a rozhodně stojí za vaši návštěvu.

Pekelné doly
Pekelné doly

Pekelné doly

Mezi obcemi Velenice a Svitava, v těsné blízkostí rekreačního střediska, najdete největší pískovcové podzemí v Evropě. V podzemních prostorách a chodbách, jejichž celková plocha zabírá cca 3500 m2, se v současnosti nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek motorkářům i ostatním turistům. Motorky mohou vjet dovnitř! Pokud tedy vlastníte motorku, rozhodně ji nenechte při cestě k Máchovu jezeru doma, litovali byste!


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz